Ogłoszenia Parafialne


XII NIEDZIELA ZWYKŁA
20.06.2021 r.

 • Według przepisów sanitarnych w kościołach może być zajęta połowa miejsc. Od dzisiejszej niedzieli zniesiona została dyspensa dla katolików od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. z powodu pandemii. Nadal jednak apelujemy o ostrożność i prosimy wszystkich o zachowanie dystansu w świątyni (szczególnie procesji do Komunii Świętej i przy wychodzeniu z kościoła), obowiązkowe noszenie maseczek zakrywających usta i nos oraz stosowanie dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła. Przypominamy również, że w bazylice nadal przy ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa Komunia Święta udzielana jest tylko na rękę, a w innych miejscach na oba sposoby.
   
 • Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Serca Pana Jezusa codziennie o godzinie 17.30.
   
 • Dziś po Mszy św. o godz. 10.00 spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w salce. Zgodnie z obowiązującymi normami sanitarnymi.
   
 • W czwartek 24 czerwca jest uroczystość św. Jana Chrzciciela. Msze św. według porządku dnia powszedniego.
   
 • W piątek 25 czerwca o godz. 17.00 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w intencji poczętych a nienarodzonych dzieci objętych Duchową Adopcją. Do modlitwy zapraszamy szczególnie osoby, które podjęły się dzieła duchowej adopcji. O godz. 17.30 nabożeństwo czerwcowe.
   
 • W sobotę 26 czerwca o godz. 8.30 będzie sprawowana Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym lub w zakrystii.
   
 • Również w sobotę 26 czerwca o godz.12.00 planowana jest Msza św. Jubileuszowa O. Eliasza, franciszkanina pochodzącego z naszej parafii Piotra Hetmańskiego z okazji 25. rocznicy święceń kapłańskich.
   
 • Za tydzień w niedzielę 27 czerwca obchodzimy uroczystość NMP Nieustającej Pomocy, głównej patronki Diecezji Toruńskiej. Jest to ostatnia niedziela miesiąca i tradycyjnie po Mszach św. można złożyć ofiary do puszek na rzecz Grudziądzkiego Centrum Caritas.
   
 • W związku z tym, że kończy się rok szkolny i katechetyczny, w czwartek 24 czerwca w czasie nabożeństwa czerwcowego od 1730 do 1800 będzie okazja do spowiedzi świętej dla dzieci i młodzieży, tak aby z czystym sercem mogli rozpocząć czas wakacji. Nasze zaproszenie szczególnie kierujemy do kandydatów do bierzmowania. Prosimy rodziców by zadbali o to, by dzieci i młodzież przystąpiły do spowiedzi. Pamiętajmy o tym, że czas wakacji nie jest czasem „odpoczynku” od Pana Boga i Kościoła. Gdziekolwiek będziemy przebywać na wakacjach nie zapominajmy o naszym obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta. 
   
 • W sobotę 3 lipca odbędzie się pielgrzymka róż różańcowych do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Chełmnie. Wyjazd o godz. 9.00, z parkingu przy ul. Sienkiewicza. Powrót w godzinach popołudniowych. Zapisy wszystkich chętnych w kancelarii parafialnej. Koszt wyjazdu 20 zł. 
   
 • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Toruńskiej organizuje trzydniową XI Pieszą Pielgrzymkę Śladami Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Włocławka. W tym roku pielgrzymowania będą  przyświecać słowa „Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości” wypowiedziane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pielgrzymi wyruszą 25 czerwca około godz. 11.00 z Górska, spod krzyża upamiętniającego miejsca porwania księdza Jerzego, a swoje wędrowanie zakończą Mszą Świętą w Kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej we Włocławku. Bliższe informacje pod numerem telefonu: 726 169 194 lub pod adresem mailowym: biuro@ksmtorun.pl
  Pielgrzymka to przede wszystkim spotkanie z Bogiem, z drugim człowiekiem, z sobą samym. W czasie drogi, w czasie postoju, w czasie wieczornego apelu. Do udziału w pielgrzymce zapraszamy szczególnie młodzież i osoby uczące się, by na progu rozpoczynających się wakacji mogły podziękować za miniony rok szkolny oraz wszystkich, którym postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest bliska. Wędrujmy by dzielić się miłością z drugim człowiekiem.
   
 • W imieniu Bractwa św. Józefa zapraszamy wszystkich do wspólnej pielgrzymki rowerowej do dwóch kościołów stacyjnych naszej Diecezji tj. do parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu – Mniszku i parafii św. Józefa w Turznicach. Trasa 30 km. Wyjazd w niedzielę 27 czerwca o godz. 15.00 z placu przed Bazyliką. Przejazd do parafii w Mniszku wzdłuż jeziora Rudnickiego. W Turznicach po modlitwie i przerwie powrót przez Pisaki, gdzie w świetlicy planowany jest poczęstunek. Zakończenie rajdu przy mogile ks. Infułata Tadeusza Nowickiego na cmentarz parafialnym. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w rajdzie – pielgrzymce.
   
 • W tym roku podobnie jak w roku ubiegłym z diecezji Toruńskiej wyruszy pielgrzymka na Jasną Górę w formie sztafety. Grupa Grudziądzka będzie pielgrzymować w sobotę dnia 7 sierpnia 2021r. Osoby chętne, które chcą wziąć udział w tegorocznej pielgrzymce zapraszamy na spotkanie organizacyjne , które odbędzie się dzdisiaj 20 czerwca 2021r. po Mszy św. o godz. 18.00 w bazylice.
   
 • Biuro Radia Maryja organizuje wyjazd na pielgrzymkę na Jasną Górę z okazji trzydziestej rocznicy powstania Radia Maryja. Pielgrzymka odbędzie się 10 -11 lipca. Zapisać można się w kancelarii parafialnej lub w biurze Radia Maryja
   
 • Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej im. G.G. Gorczyckiego ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022. Nauka w Studium odbywa się na dwu kierunkach: organista i kantor. Kandydaci w dniu inauguracji winni przedstawić następujące dokumenty: podanie, opinia księdza proboszcza, świadectwo maturalne (jeśli niema, to ostatnio uzyskane świadectwo szkolne), ewentualny dyplom lub świadectwo szkoły muzycznej, 3 zdjęcia, opłatę rekrutacyjną (100 zł.). Wspomniane dokumenty można też przesyłać na adres studium. Inauguracja roku odbędzie się w sobotę 28 sierpnia 2021 roku o godz. 9.00 w siedzibie Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej (budynek Wyższego Seminarium Duchownego przy placu bł. ks. Stefana Frelichowskiego 1 w Toruniu). Dodatkowe informacje można uzyskać u wicedyrektora SMK ks. Macieja Kępczyńskiego (tel. 602 142 621). Kandydaci mający chęć rozpoczęcia nauki w SMK nie muszą posiadać wykształcenia muzycznego (np. szkoła muzyczna). Oferta Studium Muzyki Kościelnej obejmuje także kształcenie od podstaw.
   
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest czasopismo Misyjne Drogi, tygodnik Niedziela
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Ewa Lamkowska
  • Śp. Maria Kasper
  • Sp. Krystyna Dykalska
    

XI NIEDZIELA ZWYKŁA
13.06.2021 r.

 • Od dzisiejszej niedzieli w kościołach może być zajęta połowa miejsc, a w najbliższym czasie normy te mają ulec dalszym rozluźnieniom dlatego zapowiedziane jest również w najbliższym czasie zniesienie dyspensy dla katolików od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. z powodu pandemii. Nadal jednak apelujmy o ostrożność i prosimy wszystkich o zachowanie dystansu w świątyni( szczególnie procesji do Komunii Świętej i przy wychodzeniu z kościoła, obowiązkowe noszenie maseczek zakrywających usta i nos oraz stosowanie dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła. Przypominamy również, że w bazylice nadal przy ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa Komunia Święta udzielana jest tylko na rękę, a w innych miejscach na oba sposoby.
   
 • Ks. bp Andrzej Suski – biskup senior diecezji toruńskiej obchodzi dzisiaj 56. rocznice święceń kapłańskich. Pamiętajmy w modlitwie o księdzu biskupie.
   
 • Dziś po zakończeniu Mszy św. o godz. 13.00 katecheza dla kandydatów do bierzmowania - grupa chłopaków. Natomiast po Mszy św. wieczornej kolejne nabożeństwo fatimskie z procesją różańcową wokół kościoła.
   
 • Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Serca Pana Jezusa codziennie o godzinie 17.30.
   
 • W czwartek 17 czerwca obchodzimy w Kościele wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego. Z tej okazji o godz. 8.30 będzie sprawowana Msza św. w intencji śp. Ks. Infułata Tadeusza Nowickiego, który był założycielem Grudziądzkiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.
   
 • W piątek 18 czerwca o godz. 9.30 w bazylice będzie sprawowana uroczysta Msza św. w intencji naszego miasta z okazji 730 rocznicy powstania Grudziądza.
   
 • W piątek 18 czerwca jako wspólnota parafialna będziemy współdzielić radość wraz z ks. Arturem i kapłanami obchodzącymi 10 rocznicę sakramentu święceń. O godz. 18.00 kapłani naszej diecezji, którzy przyjęli święcenia w 2011 roku będą koncelebrowali Msze św. dziękczynną. Wśród tych księży jest ks. Michał Paluch, który był wikariuszem naszej parafii oraz ks. Damian Wysocki, który odbywał w bazylice swoją praktykę diakońską. Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa i dziękczynienia za dar sakramentu kapłaństwa. Zachęcamy również do modlitwy o nowe, liczne i święte powołania do kapłaństwa.
   
 • W sobotę 19 czerwca z racji roku św. Józefa o godz. 7.00 i 8.30 będą sprawowane  Msze św. wotywne o św. Józefie.
   
 • W niedzielę 20 czerwca po Mszy św. o godz. 10.00 spotkanie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w salce. Zgodnie z obowiązującymi normami sanitarnymi.
   
 • W sobotę 3 lipca odbędzie się pielgrzymka róż różańcowych do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Chełmnie. Wyjazd o godz. 9.00,zparkingu przy ul. Sienkiewicza. Powrót w godzinach popołudniowych. Zapisy wszystkich chętnych w kancelarii parafialnej. Koszt wyjazdu 20 zł. 
   
 • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Toruńskiej organizuje trzydniową XI Pieszą Pielgrzymkę Śladami Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Włocławka. W tym roku pielgrzymowania będą  przyświecać słowa „Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości” wypowiedziane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pielgrzymi wyruszą 25 czerwca około godz. 11.00 z Górska, spod krzyża upamiętniającego miejsca porwania księdza Jerzego, a swoje wędrowanie zakończą Mszą Świętą w Kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej we Włocławku. Bliższe informacje pod numerem telefonu: 726 169 194 lub pod adresem mailowym: biuro@ksmtorun.p
  Pielgrzymka to przede wszystkim spotkanie z Bogiem, z drugim człowiekiem, z sobą samym. W czasie drogi , w czasie postoju, w czasie wieczornego apelu. Do udziału w pielgrzymce zapraszamy szczególnie młodzież i osoby uczące się, by na progu rozpoczynających się wakacji mogły podziękować za miniony rok szkolny oraz wszystkich, którym postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest bliska. Wędrujmy by dzielić się miłością z drugim człowiekiem.
   
 • W tym roku podobnie jak w roku ubiegłym z diecezji Toruńskiej wyruszy pielgrzymka na Jasną Górę w formie sztafety. Grupa Grudziądzka będzie pielgrzymować w sobotę dnia 7 sierpnia 2021r. Osoby chętne, które chcą wziąć udział w tegorocznej pielgrzymce zapraszamy na spotkanie organizacyjne , które odbędzie się dnia 20 czerwca 2021r. po Mszy św. o godz. 18.00 w parafii św. Mikołaja Bpa w Grudziądzu. 
   
 • W imieniu Bractwa św. Józefa zapraszamy wszystkich do wspólnej pielgrzymki rowerowej do dwóch kościołów stacyjnych naszej Diecezji tj. do parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Grudziądzu – Mniszku i parafii św. Józefa w Turznicach. Trasa 30 km. Wyjazd w niedzielę 27 czerwca o godz. 15.00 z placu przed Bazyliką. Przejazd do parafii w Mniszku wzdłuż jeziora Rudnickiego. W Turznicach po modlitwie i przerwie powrót przez Pisaki, gdzie w świetlicy planowany jest poczęstunek. Zakończenie rajdu przy mogile ks. Infułata Tadeusza Nowickiego na cmentarz parafialnym. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w rajdzie – pielgrzymce.
   
 • Katolickie Liceum Księzy Pallotynów w Chełmnie prowadzi zapisy uczniów na nowy rok szkolny 2021/2022 i zaprasza wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia szkoły i poznania jej oferty w każdym dogodnym terminie do końca czerwca. Szczegółowe dane teleadresowe szkoły znajdują się na plakacie w kruchcie.
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Dyrekcja Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022. Badania predyspozycji do kształcenia odbywać się będą w dniu 19 czerwca. Szczegóły na plakacie w kruchcie i pod adresem: www.psmgrudziadz.edupage.org
   
 • Biuro Radia Maryja organizuje wyjazd na pielgrzymkę na Jasną Górę z okazji trzydziestej rocznicy powstania Radia Maryja. Pielgrzymka odbędzie się 10 -11 lipca. Zapisać można się w kancelarii parafialnej lub w biurze Radia Maryja
   
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest czasopismo Misyjne Drogi, tygodnik Niedziela. 
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Mariusz Urbański
  • Śp. Tomasz Kurzawinski
  • Śp. Lidia Runkowska
  • Śp. Witold Grzebień
    

X NIEDZIELA ZWYKŁA
06.06.2021 r.

 • Bardzo dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do uroczystego przebiegu procesji w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Bóg zapłać za ofiary złożone na cele inwestycyjne parafii.
   
 • Dzisiaj o godz. 17.00 spotkanie wspólnoty Żywego Różańca i wymiana tajemnic. Serdecznie zapraszamy wszystkich członków wspólnoty. 
   
 • Zapraszamy na nabożeństwa ku czci Serca Pana Jezusa codziennie o godzinie 17.30.
   
 • Od poniedziałku do piątku sprawowane będą dodatkowe Msze św. o godz. 16.30  w ramach białego tygodnia przychodzą dzieci, które przystąpiły do I Komunii Świętej w sobotę i niedzielę.
   
 • Bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uroczystego przebiegu tegorocznej procesji w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ulicami naszej parafii. Bóg zapłać  budującymi rozbierającym ołtarz na placu przed bazyliką, osobom niosącym baldachim, sztandary, feretrony, dzieciom sypiącym kwiaty i niosącym tzw. poduszki oraz ich rodzicom i opiekunom, służbie liturgicznej, naszemu chórowi parafialnemu, orkiestrze dętej, ofiarodawcy brzózek, wszystkim parafianom, którzy udekorowali okna i modlącym się razem na trasie procesji. W oktawie uroczystości tradycyjne procesje eucharystyczne wokół Bazyliki w łączności z nabożeństwem czerwcowym o godz. 17.30. Prosimy również o zachowanie odpowiedniego dystansu w czasie procesji, a jeśli to byłoby niemożliwe to o założenie maseczek. W środę 9 czerwca już o godz. 1715 nabożeństwo czerwcowe i nowenna nieustająca, wyjątkowo nie będzie w tym dniu procesji eucharystycznej.
   
 • We wtorek 8 czerwca zapraszamy na Apel Maryjny przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.
   
 • W środę 9 czerwca na Mszy św. o godz. 18.00 jako wspólnota parafialna będziemy współdzielić radość wraz z ks. Proboszczem i kapłanami obchodzącymi 27 rocznicę święceń. O godz. 18.00 kilkunastu księży z diecezji pelplińskiej i toruńskiej, którzy w 1994 roku przyjęli święcenia będą  koncelebrowali Msze św. Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestnictwa i dziękczynienia za dar sakramentu kapłaństwa. Zachęcamy również do modlitwy o nowe, liczne i święte powołania do kapłaństwa.
   
 • W czwartek 10 czerwca, bezpośrednio po Mszy świętej o godz. 18.00 zapraszamy członków apostolatu Margaretka na kwartalne spotkanie, w salce katechetycznej.
   
  • W piątek 11 czerwca, obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. W kościele w Grudziądzu - Tarpnie suma odpustowa jest o godz. 18.00. Tego dnia z racji uroczystości nie obowiązuje post piątkowy. Za odmówienie aktu zawierzenia O Jezu najsłodszy można uzyskać odpust zupełny. 
    
  • W sobotę 12 czerwca obchodzimy wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Zapraszamy na godz. 8.00, tak jak w każdą sobotę, na Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia odpust w Grudziądzu w parafii Niepokalanego Serca Maryi.
    
 • W niedzielę 13 zapraszamy na nabożeństwo fatimskie. Po Mszy o godz. 18.00 odbędzie się procesja różańcowa wokół świątyni i wystawienie Najświętszego Sakramentu do godz. 20.00. W tym dniu nie będzie nabożeństwa czerwcowego o 17.30. Nabożeństwo to będzie połączone z nabożeństwem fatimskim po Mszy św.

  Maryja w Fatimie kierowała do wszystkich prośbę o odmawianie różańca i o czynienie pokuty. Niech rocznica kolejnego objawienia Maryi w Fatimie, w obecnej sytuacji epidemii w jakiej znalazł się cały świat i nasza ojczyzna, będzie dla nas szczególnie wyjątkowym zaproszeniem do odpowiedzenia na prośbę Maryi. Odmawiajmy różaniec, czyńmy pokutę i ofiarujmy nasze małe umartwienia Panu Bogu w intencji nawrócenia grzeszników. 
   
 • Katechezy dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania odbywają się w niedziele po zakończeniu Mszy św. o godz. 13.00:  grupa dziewcząt dzisiaj, w niedzielę 06 czerwca , a grupa chłopaków za tydzień w niedzielę 13 czerwca.
   
 • Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w corocznej zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD). Zbiórka będzie miała miejsce, jutro w poniedziałek 7 czerwca. Zużyty sprzęt można przynosić na plac przy kościele od godz. 7.00 do 13.00. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadza swoje misje w najbiedniejszych krajach świata. Szczegóły na plakacie i na ulotkach wyłożonych w kruchcie. 
   
 • Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Toruńskiej organizuje trzydniową XI Pieszą Pielgrzymkę Śladami Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki do Włocławka. W tym roku pielgrzymowania będą  przyświecać słowa „Całe nasze życie tyle jest warte, ile jest w nim miłości” wypowiedziane przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pielgrzymi wyruszą 25 czerwca około godz. 11.00 z Górska, spod krzyża upamiętniającego miejsca porwania księdza Jerzego, a swoje wędrowanie zakończą Mszą Świętą w Kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej we Włocławku.

  Bliższe informacje pod numerem telefonu: 726 169 194 lub pod adresem mailowym: biuro@ksmtorun.pl
  Pielgrzymka to przede wszystkim spotkanie z Bogiem, z drugim człowiekiem, z sobą samym. W czasie drogi , w czasie postoju, w czasie wieczornego apelu. Do udziału w pielgrzymce zapraszamy szczególnie młodzież i osoby uczące się, by na progu rozpoczynających się wakacji mogły podziękować za miniony rok szkolny oraz wszystkich, którym postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki jest bliska. Wędrujmy by dzielić się miłością z drugim człowiekiem.
   
 • Katolickie Liceum Księzy Pallotynów w Chełmnie prowadzi zapisy uczniów na nowy rok szkolny 2021/2022 i zaprasza wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia szkoły i poznania jej oferty w każdym dogodnym terminie do końca czerwca. Szczegółowe dane teleadresowe szkoły znajdują się na plakacie w kruchcie.
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Dyrekcja Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022. Badania predyspozycji do kształcenia odbywać się będą w dniu 19 czerwca. Szczegóły na plakacie w kruchcie i pod adresem: www.psmgrudziadz.edupage.org
   
 • Biuro Radia Maryja organizuje wyjazd na pielgrzymkę na Jasną Górę z okazji trzydziestej rocznicy powstania Radia Maryja. Pielgrzymka odbędzie się 10 lipca. Zapisać można się w kancelarii parafialnej lub w biurze Radia Maryja
   
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest czasopismo Misyjne Drogi, tygodnik Niedziela. Jest jeszcze dostępne najnowsze wydanie Nowin Parafialnych.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Zofia Zdziebłowska
  • Śp. Danuta Zawada
  • Śp. Aleksandra Hołubowicz
  • Śp. Stanisław Lamek

    

NIEDZIELA TRÓJCY ŚWIĘTEJ
30.05.2021 r.

 • Obchodzimy dziś Niedzielę Trójcy Świętej. Tą uroczystością kończy się czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Po Mszy św. można złożyć ofiary do puszek na Grudziądzkie Centrum Caritas.
   
 • Dzisiaj w czasie Mszy św. o godz. 10.00 i 11.30 oraz w sobotę i niedziele 5 i 6 czerwca podczas Mszy św. o godz. 10.00 w małych grupach uczniowie klas III przystąpią do I Komunii św. Uprzejmie prosimy parafian o wybranie w tych dniach innej godziny Mszy św.  W dniach: od poniedziałku 31 maja do piątku 4 czerwca (z wyjątkiem uroczystości Bożego Ciała) dzieci, które przyjęły I Komunię św. w sobotę 29 maja przychodzą na Msze św. tzw. białego tygodnia o godz. 16.30, a dzieci, które przystąpiły do I Komunii Świętej w niedzielę 30 maja na godzinę 18.00.
   
 • Nabożeństwa majowe w Bazylice jeszcze dziś i jutro o godz. 17.30. Natomiast od wtorku 1 czerwca zapraszamy na nabożeństwa ku czci Serca Pana Jezusa codziennie o godzinie 17.30. 
   
 • W środę 2 czerwca po Mszy św. wieczornej spotkanie Bractwa Św. Józefa.
   
 • Katechezy dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania odbywają się w niedziele po zakończeniu Mszy św. o godz. 13.00 :  grupa chłopców dzisiaj, w niedzielę 30 maja i w niedzielę 13 czerwca; grupa dziewcząt w niedzielę 6 czerwca.
   
 • W czwartek 3 czerwca obchodzimy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało). Msze św. w naszej Bazylice sprawowane będą o godz. 6.30, 8.30, 10.00 (uroczysta suma, po której wyruszy procesja eucharystyczna ulicami starówki), następne Msze św. w Bazylice będą sprawowane o godz. 13.00 i o 18.00 (nie będzie w Boże Ciało Mszy św. o godz.11.30 i dodatkowej o godz. 15.00). Procesja eucharystyczna przejdzie nową trasą: Kościelna, Plac Miłośników Astronomii, Starorynkowa, Groblowa, Plac Niepodległości, Małogroblowa, Szkolna, Klasztorna na dziedziniec Muzeum. Ołtarze będą ustawione: na placu przy Bazylice, przy kościele rektoralnym św. Franciszka Ksawerego, na Placu Niepodległości oraz na dziedzińcu Muzeum im. ks. Władysława Łęgi, gdzie po zakończeniu procesji sprawowana będzie również Msza św. 
  Jako wyraz naszej wiary w obecność Chrystusa w sakramencie Eucharystii, prosimy o udekorowanie okien swoich domów na trasie procesji. Prosimy także o zorganizowanie się wzorem lat ubiegłych osób noszących feretrony, sztandary, tak aby procesja eucharystyczna ulicami naszego miasta w uroczystość Bożego Ciała jak i w oktawie, miała charakter jak najbardziej uroczysty. W tym roku prosimy również o zachowanie odpowiedniego dystansu w czasie procesji, a jeśli to byłoby niemożliwe  to o założenie maseczek. W procesji można uczestniczyć idąc tradycyjnie  w odpowiedniej odległości od innych lub też stojąc na chodnikach wzdłuż trasy procesji.
   
 • W oktawie uroczystości tradycyjne procesje eucharystyczne wokół Bazyliki w łączności z nabożeństwem czerwcowym o godz. 17.30.
   
 • W poniedziałek, wtorek i środę na godz. 17.15 zapraszamy na próbę dziewczynki, które pragną sypać kwiatki w procesji Bożego Ciała jak i podczas oktawy. Na to spotkanie zapraszamy wszystkie dzieci, które chcą wziąć aktywny udział w procesji. Do czynnego zaangażowania podczas procesji Bożego Ciała zapraszamy przede wszystkim dzieci, które w tym roku przystąpiły po raz pierwszy do Komunii Świętej. Prosimy by dzieci te na procesje przyszły ubrane w alby komunijne.
   
 • Uroczystość Bożego Ciała przypada w pierwszy czwartek miesiąca. Nie będzie tradycyjnej pierwszoczwartkowej adoracji od godz. 17.00. Młodzież przygotowującą się do bierzmowania prosimy, by w tym dniu do spowiedzi przystąpili przed dowolną  Mszą św. 
   
 • W pierwszy piątek miesiąca 4 czerwca spowiedź od godz. 15.30 i o godz. 16.30 Msza św.
   
 • W pierwszą sobotę miesiąca 5 czerwca o godz. 8.30 zostanie odprawiona Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi i nabożeństwo pierwszosobotnie. Z powodu I Komunii Świętej  w tym dniu o godz. 10.00 różaniec w intencji Ojczyzny zostanie odmówiony o godz. 8.00 w miejsce Godzinek a nie jak zwykle po nabożeństwie pierwszobotnim. Tego dnia odbędzie się też w Grudziądzu kolejny męski różaniec. O godz. 11.00 Msza św. w kościele pw. Św. Maksymiliana Kolbe, a o godz. 12.00 modlitwa różańcowa na placu przed kościołem.
   
 • W niedzielę 6 czerwca o godz. 17.00 spotkanie wspólnoty Żywego Różańca i wymiana tajemnic. Serdecznie zapraszamy wszystkich członków wspólnoty. Kolekta w przyszłą niedziele przeznaczona będzie na potrzeby inwestycyjne naszej parafii.
   
 • Jeżeli osoby chore, które odwiedzamy co miesiąc z sakramentalną posługą, pragną przyjąć komunię święta, prosimy by kontaktowały się bezpośrednio z posługującym kapłanem. Można też zadzwonić do kancelarii parafialnej lub na parafialny numer nagłych wezwań do chorych: 530 090 680. Przypominamy, że w sytuacjach zagrożenia życia odwiedzamy chorych z posługą sakramentalną. W takim przypadku prosimy dzwonić do księdza dyżurującego pod podany wyżej numer telefonu.
   
 • Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w corocznej zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD). Zbiórka będzie miała miejsce w poniedziałek 7 czerwca. Zużyty sprzęt można przynosić na plac przy kościele od godz. 7.00 do 13.00. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadza swoje misje w najbiedniejszych krajach świata. Szczegóły na plakacie i na ulotkach wyłożonych w kruchcie. 
   
 • Katolickie Liceum Księzy Pallotynów w Chełmnie prowadzi zapisy uczniów na nowy rok szkolny 2021/2022 i zaprasza wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia szkoły i poznania jej oferty w każdym dogodnym terminie do końca czerwca. Szczegółowe dane teleadresowe szkoły znajdują się na plakacie w kruchcie.
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Dyrekcja Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022. Badania predyspozycji do kształcenia odbywać się w dniach: 29 maja i 19 czerwca. Szczegóły na plakacie w kruchcie i pod adresem: www.psmgrudziadz.edupage.org
   
 • Biuro Radia Maryja organizuje wyjazd na pielgrzymkę na Jasną Górę z okazji trzydziestej rocznicy powstania Radia Maryja. Pielgrzymka odbędzie się 10 lipca. Zapisać można się w kancelarii parafialnej lub w biurze Radia Maryja
   
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest czasopismo Misyjne Drogi, tygodnik Niedziela oraz najnowsze wydanie Nowin Parafialnych.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Kazimierz Kozłowski
  • Śp. Edward Mischker