Ogłoszenia Parafialne


V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
26.03.2023 r.

 • Trwa czas Komunii św. Wielkanocnej. Kartki spowiedzi wielkanocnej można odbierać w kancelarii parafialnej. Parafialna spowiedź przed świąteczna z udziałem zaproszonych księży odbędzie się w bazylice tradycyjnie w Wielki Wtorek – 4 kwietnia 2023 roku.
   
 • Dzisiaj po Mszach świętych zbiórka do puszek na Grudziądzkie Centrum Caritas.
   
 • W czwartek 30 marca po Mszy św. Wieczornej odbędzie się spotkanie Parafialnego Zespołu Charytatywnego. 
   
 • Ksiądz Proboszcz i Ksiądz Marcin chorych z posługa sakramentalną odwiedzą w piątek 31 marca w godzinach przedpołudniowych, natomiast ks. Artur w sobotę 1 kwietnia.

  Osoby chore, które z okazji świąt pragną przyjąć komunię święta, prosimy by kontaktowały się z kancelarią parafialną do czwartku 30 marca. Chorych odwiedzimy w piątek 31 marca i w sobotę 1 kwietnia.
   
 • W pierwszą sobotę miesiąca 1 kwietnia Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi o godz. 8.30, a po niej nabożeństwo pierwszosobotnie. W tym dniu odbędzie się kolejny Męski Różaniec. O godz. 11.00 Msza św. w kościele pw. św. Piotra i Pawła, przed Mszą św. o godz. 10.40 rozważanie pierwszosobotnie. Po Mszy św. o godz. 12.00 przy tablicy upamiętniającej kapłanów z naszego  miasta zamordowanych w czasie II wojny światowej zostanie odmówiony różaniec.
   
 • Tradycją lat ubiegłych w piątek przed Niedzielą Palmową, a więc 31 marca, zostanie odprawiona Droga Krzyżowa ulicami miasta. Rozpocznie się ona o godz. 16.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio, a zakończy w naszej Bazylice. Przemarsz odbędzie się ul. Paderewskiego, ul. Legionów, ul. Wybickiego, ul. Starą, Placem Miłośników Astronomii. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej zostanie odprawiona w Bazylice Msza św. Nie będzie w tym dniu w Bazylice drogi krzyżowej o godz. 16.30, 17.30 i 19.00 oraz nie będzie Mszy św. o godz. 18.00 - Msza święta będzie sprawowana zaraz po zakończeniu drogi Krzyżowej. Już dziś zaplanujmy sobie czas by wziąć udział we wspólnej modlitwie.
   
 • Za tydzień 2 kwietnia, Niedzielą Palmową czyli Męki Pańskiej, rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. W czasie wszystkich Mszy św. odbędzie się obrzęd błogosławieństwa palm. Po Mszach św. przed kościołem zostanie przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek na kwiaty do Grobu Pańskiego. Przed Mszą św. o godz. 11.30 dzieci z palmami gromadzą się przy Krzyżu Misyjnym skąd wyruszy procesja do kościoła. Przed Mszami świętymi o godz. 10.00 i 11.30 będzie można nabyć za dobrowolną ofiarą palmy, wykonane przez nasz Parafialny Klub Seniora, młodzież i dzieci. Ofiary przeznaczone będą na potrzeby parafii św. Ludwika w Krzywym Jeziorze na Ukrainie, gdzie posługuje kapłan naszej diecezji ks. Dominik Fiszer.
   
 • Za tydzień w niedzielę 2 kwietnia – pierwsza niedziela miesiąca -  kolekta przeznaczona będzie na cele gospodarcze parafii. Tego dnia po nabożeństwie Gorzkich Żali  odbędzie się comiesięczne spotkanie róż różańcowych.
   
 • W przyszłą niedzielę 2 kwietnia mija 18. Rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Z tej okazji w bazylice pomiędzy nabożeństwami przed południem będziemy mogli usłyszeć fragmenty nauczania świętego papieża skoncentrowane na krzyżu i cierpieniu naszego Zbawiciela pochodzące z nagrań archiwalnych i uzupełnione prezentacją fotograficzną wyświetlaną na ekranie. Dlatego zachęcamy by w przyszłą niedzielę przyjść nieco wcześniej do kościoła lub pozostać po Mszy św. i przypomnieć sobie nauczanie św. Jana Pawła II. Tego dnia przejdzie ulicami Grudziądza marsza papieski, który będzie wyrazem naszej wdzięczności za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II. Marsz wyruszy  o godz. 17.00 z placu przed kościołem Podwyższenia Krzyża św. i w atmosferze modlitwy przejdzie do kościoła św. Apostołów Piotra i Pawła na Lotnisku. Zapraszamy do udziału w tym marszu i wyrażenia w ten sposób szacunku wobec posługi św. Papieża z Polski.
   
 • W Niedzielę Palmową w naszej Bazylice o godz. 19.00 odbędzie się koncert pieśni pasyjnych rok rocznie organizowany przez Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu.
   
 • W Msza święta zbiorowa za zmarłych sprawowana będzie w Wielka Środę 5 kwietnia o godz. 18.00.
   
 • Bractwo Św. Józefa przy naszej parafii organizuje pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i do Lichenia w sobotę 15 kwietnia 2023 roku. Chętni do udziału mogą zapisywać się do końca marca w biurze parafialnym. Przy zapisie wpłata w wysokości 20 zł. Całkowity koszt zależny będzie od liczby uczestników. Zapraszamy do udziału.
   
 • Przy ołtarzu św. Antoniego jest wystawiona skarbona i kosz na ofiary i dary materialne do paczek świątecznych przygotowywanych przez Parafialny Zespół Charytatywny im. Św. O. Pio dla naszych parafian objętych opieką zespołu.
   
 • W biurze Radia Maryja od 22 lutego w każda środę w godz. od 10.00 do 12.00 jest możliwość uzyskania pomocy w wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego PIT z uwzględnieniem 1,5 % podatku na rzecz Fundacji „Nasza Przyszłość”.
   
 • Biuro Radia Maryja w Grudziądzu organizuje wyjazd autokarem do Torunia, w czwartek 18 maja. Pielgrzymka jest organizowana z okazji rocznicy Konsekracji Kościoła Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Zbiórka przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 7.00. Zapisywać się można w Biurze Radia Maryja (środy i soboty w godz. 10.00-12.00), lub w kancelarii parafialnej.
   
 • W imieniu ks. Proboszcza Michała Dąbkowskiego, prosimy osoby, które posiadają groby swoich bliskich na cmentarzach w parafii Wniebowzięcia NMP w Mokrem i Wielkim Wełczu, o zapoznanie się ze statusem grobów na stronie – cmentarnik.net/mokre i weryfikacje danych w biurze parafialnym (np. uzupełnienie danych, prolongata, potwierdzenie dokonanych rezerwacji). Administracja cmentarzy parafii Wniebowzięcia NMP w Mokrem bardzo prosi również wszystkich odwiedzających groby bliskich o respektowanie regulaminu i ustaleń dotyczących tych cmentarzy. 
   
 • Przypominamy, że w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 8.30 w naszej bazylice sprawowane jest nabożeństwo do św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy do modlitwy przez wstawiennictwo świętego papieża z Polski.
   
 • Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy przy ulicy Farnej 8, oferuje pomoc małżeństwom, zajmując się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem Naprotechnologii. Dzięki temu Centrum na świat przyszło już prawie 100 dzieci. Większości z tych par nie dawano nadziei na naturalne poczęcie, proponując kosztowne, mało skuteczne i nieetyczne in-vitro. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nowe-zycie.pl
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela z dodatkiem Bliżej życia z wiarą. Dostępny jest jeszcze najnowszy numer Nowin parafialnych. W sklepiku można nabyć w cenie 15 zł. wielkanocne świece „Caritas”: tzw. paschaliki i ozdobne świece. Środki pozyskane ze sprzedaży świec będą przeznaczone na działalność Grudziądzkiego Centrum Caritas (min. Bursa Szkolna, świetlice dla dzieci oraz letni wypoczynek dla dzieci).
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszła:
  • Śp. Aleksandra Zielińska

    

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
19.03.2023 r.

 • Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice w piątki Wielkiego Postu:
  godz. 8.00 i 17.30– dla dorosłych;
  godz. 16.30– dla dzieci;
  godz. 19.00–dla młodzieży
  W niedziele Wielkiego Postu o godz. 16.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny. 
   
 • Trwa czas Komunii św. Wielkanocnej. Kartki spowiedzi wielkanocnej można odbierać w kancelarii parafialnej.
   
 • Dzisiaj kolejna katecheza dla kandydatów do bierzmowania po Mszy św. o godz. 13.00. Natomiast o godz. 15.00 w kościele katecheza dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św., a po nabożeństwie Gorzkich Żali w salce comiesięczna katecheza dla dorosłych.
   
 • Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Bóg zapłać za ofiary.
   
 • Dzisiaj przypada rocznica inauguracji pontyfikatu Papieża Franciszka oraz swoje imieniny obchodzi ks. bp. Józef Szamocki. Pamiętajmy w naszych modlitwach o Ojcu Świętym i Księdzu Biskupie.
   
 • W tym roku uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przypada w poniedziałek 20 marca. Jest to dzień modlitw za mężczyzn i ojców oraz ich misje w Kościele, rodzinie i świecie. Jest to również święto patronalne Baractwa Św. Józefa wspólnoty modlitewno–apostolska, gromadząca mężczyzn w każdym wieku, którzy przez modlitwę, przykład i świadectwo wiary, uświęcenie siebie i swoich rodzin, realizują powołanie, którym Pan Bóg ich obdarzył. Celem członków Bractwa jest naśladowanie cnót św. Józefa oraz rozwijanie i pielęgnowanie Jego kultu. Zachęcamy mężczyzn z naszej parafii do odważnego zaangażowania się w działalność bractwa. Spotkania formacyjne odbywają się w pierwsze środy miesiąca po wieczornej Mszy św. w kawiarence pod plebanią. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych Panów. 
  W uroczystość św. Józefa - w poniedziałek 20 marca, - Msze św. w Bazylice o godz. 7.00, 8.30 i 18.00. 
   
 • Bractwo Św. Józefa przy naszej parafii organizuje pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i do Lichenia w sobotę 15 kwietnia 2023 roku. Chętni do udziału mogą zapisywać się do końca marca w biurze parafialnym. Przy zapisie wpłata w wysokości 20 zł. Całkowity koszt zależny będzie od liczby uczestników. Zapraszamy do udziału.
   
 • W czwartek 23 marca po Mszy św. o godz. 8.30 odbędzie się spotkanie Parafialnego Klubu Seniora. Podczas spotkania będziemy wykonywać palmy wielkanocne, które w Niedzielę Palmową będzie można nabyć za dobrowolna ofiarę. Datki te zostaną przekazane na rzecz parafii św. Ludwika w Krzywym Jeziorze na Ukrainie. Zapraszamy członków klubu i osoby zainteresowane.
   
 • W sobotę 25 marca przypada uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to także Dzień Życia i Dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po Mszy św. o godz. 8.30 będzie możliwość złożenia deklaracji i przystąpienia do tego dzieła modlitwy w intencji dzieci poczętych a nienarodzonych. A o godz. 17.30 nabożeństwem przed Najświętszym Sakramentem rozpoczniemy dziewięciomiesięczna nowennę modlitewna w intencji dzieci poczętych a nienarodzonych. Po adoracji będzie można również złożyć deklaracje.
  Tego dnia przypada rocznica utworzenia Diecezji Toruńskiej i nominacji pierwszego biskupa toruńskiego Andrzeja Wojciecha Suskiego. W czasie Mszy św. o godz. 8.30 odśpiewamy hymn Te Deum dziękując Panu Bogu za dar naszej diecezji.
   
 • Za tydzień w niedziele po Mszach świętych zbiórka do puszek na Grudziądzkie Centrum Caritas.
   
 • Tradycją lat ubiegłych w piątek przed Niedzielą Palmową, a więc 31 marca, zostanie odprawiona Droga Krzyżowa ulicami miasta. Rozpocznie się ona o godz. 16.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Ojca Pio, a zakończy w naszej Bazylice. Przemarsz odbędzie się ul. Paderewskiego, ul. Legionów, ul. Wybickiego, ul. Starą, Placem Miłośników Astronomii. Po zakończeniu Drogi Krzyżowej zostanie odprawiona w Bazylice Msza św. Nie będzie w tym dniu w Bazylice drogi krzyżowej o godz. 16.30, 17.30 i 19.00 oraz nie będzie Mszy św. o godz. 18.00 - Msza święta będzie sprawowana zaraz po zakończeniu drogi Krzyżowej. Już dziś zaplanujmy sobie czas by wziąć udział we wspólnej modlitwie.
   
 • Przy ołtarzu św. Antoniego jest wystawiona skarbona i kosz na ofiary i dary materialne do paczek świątecznych przygotowywanych przez Parafialny Zespół Charytatywny im. Św. O. Pio dla naszych parafian objętych opieką zespołu.
   
 • W biurze Radia Maryja od 22 lutego w każda środę w godz. od 10.00 do 12.00 jest możliwość uzyskania pomocy w wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego PIT z uwzględnieniem 1,5 % podatku na rzecz Fundacji „Nasza Przyszłość”.
   
 • Biuro Radia Maryja w Grudziądzu organizuje wyjazd autokarem do Torunia, w czwartek 18 maja. Pielgrzymka jest organizowana z okazji rocznicy Konsekracji Kościoła Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Zbiórka przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 7.00. Zapisywać się można w Biurze Radia Maryja (środy i soboty w godz. 10.00-12.00), lub w kancelarii parafialnej.
   
 • Pragniemy poinformować, że tak jak każdego roku, w dniach od 1 do 12 sierpnia wyruszy z Grudziądza Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Już dziś pragniemy zachęcić do wzięcia w niej udziału dlatego, że ten czas rekolekcji w drodze trzeba dobrze zaplanować wcześniej. Przewodnikiem grupy z Grudziądza jest ks. Mateusz Archita – wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i u niego można uzyskać szczegółowe informacje. Czas pielgrzymowania jest dla wiernych głębokim przeżyciem duchowym, spotkaniem z żywym Chrystusem oraz z żywą wspólnotą Kościoła. Zachęcamy do wzięcia udziału w pielgrzymce. Informacje dotyczące Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej znajdziemy również na stronie internetowej: pielgrzymka.diecezjatorun.pl
   
 • Przypominamy, że w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 8.30 w naszej bazylice sprawowane jest nabożeństwo do św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy do modlitwy przez wstawiennictwo świętego papieża z Polski.
   
 • Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy przy ulicy Farnej 8, oferuje pomoc małżeństwom, zajmując się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem Naprotechnologii. Dzięki temu Centrum na świat przyszło już prawie 100 dzieci. Większości z tych par nie dawano nadziei na naturalne poczęcie, proponując kosztowne, mało skuteczne i nieetyczne in-vitro. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nowe-zycie.pl
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela z dodatkiem Bliżej życia z wiarą. Dostępny jest jeszcze najnowszy numer Nowin parafialnych. W sklepiku można nabyć w cenie 15 zł. wielkanocne świece „Caritas”: tzw. paschaliki i ozdobne świece. Środki pozyskane ze sprzedaży świec będą przeznaczone na działalność Grudziądzkiego Centrum Caritas (min. Bursa Szkolna, świetlice dla dzieci oraz letni wypoczynek dla dzieci).
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odszedł:
  • Śp. Mariusz Szachnitowski

    

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
12.03.2023 r.

 • Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice w piątki Wielkiego Postu:
  godz. 8.00 i 17.30– dla dorosłych;
  godz. 16.30– dla dzieci;
  godz. 19.00–dla młodzieży
  W niedziele Wielkiego Postu o godz. 16.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny. 
   
 • Trwa czas Komunii św. Wielkanocnej. Kartki spowiedzi wielkanocnej można odbierać w kancelarii parafialnej.
   
 • Od soboty 11 marca do niedzieli 19 marca trwa w naszej świątyni nowenna przed Uroczystością Św. Józefa, którą w tym roku obchodzimy wyjątkowo w poniedziałek 20 marca. Modlimy się za przyczyną św. Józefa w intencji Kościoła w Polsce oraz we wszystkich osobistych intencjach. Nowenna w łączności z Mszą św. o godz. 8.30 i 18.00.
   
 • Dzisiaj po Mszy św. o godz. 10.00 w salce parafialnej odbędzie się spotkanie członków Parafialnego Oddziału akcji Katolickiej.
   
 • W poniedziałek 13 marca przypada kolejna rocznica wyboru papieża Franciszka. Pamiętajmy w naszych modlitwach o Ojcu Świętym.
   
 • Kolejna katecheza dla kandydatów do bierzmowania odbędzie się za tydzień w niedzielę 19 marca po Mszy św. o godz. 13.00. Tego dnia odbędzie się również o godz. 15.00 w kościele katecheza dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św., a po nabożeństwie Gorzkich Żali w salce comiesięczna katecheza dla dorosłych.
   
 • Kolekta w niedzielę 19 marca przeznaczona będzie na potrzeby Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.
   
 • W niedzielę 19 marca przypada rocznica inauguracji pontyfikatu Papieża Franciszka oraz swoje imieniny obchodzi ks. bp. Józef Szamocki. Pamiętajmy w naszych modlitwach o Ojcu Świętym i Księdzu Biskupie.
   
 • W tym roku uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny przypada w poniedziałek 20 marca. Jest to dzień modlitw za mężczyzn i ojców oraz ich misje w Kościele, rodzinie i świecie. W wielu rejonach Polski ożywił się kult św. Józefa, powstają Bractwa Świętego Józefa, które zrzeszają mężczyzn i działają bardzo prężnie, ubogacając lokalne społeczności. Cieszymy się, że w naszej wspólnocie parafialnej powstało Bractwo Świętego Józefa. Jest to wspólnota modlitewno–apostolska, gromadząca mężczyzn w każdym wieku, którzy przez modlitwę, przykład i świadectwo wiary, uświęcenie siebie i swoich rodzin, realizują powołanie, którym Pan Bóg ich obdarzył. Celem członków Bractwa jest naśladowanie cnót św. Józefa oraz rozwijanie i pielęgnowanie Jego kultu. Zachęcamy mężczyzn z naszej parafii do odważnego zaangażowania się w działalność bractwa. Spotkania formacyjne odbywają się w pierwsze środy miesiąca po wieczornej Mszy św. w kawiarence pod plebanią. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych Panów. 
  W uroczystość św. Józefa - w poniedziałek 20 marca, - Msze św. w Bazylice o godz. 7.00, 8.30 i 18.00. 
   
 • Bractwo Św. Józefa przy naszej parafii organizuje pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu i do Lichenia w sobotę 15 kwietnia 2023 roku. Chętni do udziału mogą zapisywać się do końca marca w biurze parafialnym. Przy zapisie wpłata w wysokości 20 zł. Całkowity koszt zależny będzie od liczby uczestników. Zapraszamy do udziału.
   
 • Przy ołtarzu św. Antoniego jest wystawiona skarbona i kosz na ofiary i dary materialne do paczek świątecznych przygotowywanych przez Parafialny Zespół Charytatywny im. Św. O. Pio dla naszych parafian objętych opieką zespołu.
   
 • W biurze Radia Maryja od 22 lutego w każda środę w godz. od 10.00 do 12.00 jest  możliwość uzyskania pomocy w wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego PIT z uwzględnieniem 1,5 % podatku na rzecz Fundacji „Nasza Przyszłość”.
   
 • Biuro Radia Maryja w Grudziądzu organizuje wyjazd autokarem do Torunia, w czwartek 18 maja. Pielgrzymka jest organizowana z okazji rocznicy Konsekracji Kościoła Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Zbiórka przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 7.00. Zapisywać się można w Biurze Radia Maryja (środy i soboty w godz. 10.00-12.00), lub w kancelarii parafialnej.
   
 • Pragniemy poinformować, że tak jak każdego roku, w dniach od 1 do 12 sierpnia wyruszy z Grudziądza Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Już dziś pragniemy zachęcić do wzięcia w niej udziału dlatego, że ten czas rekolekcji w drodze trzeba dobrze zaplanować wcześniej. Przewodnikiem grupy z Grudziądza jest ks. Mateusz Archita – wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i u niego można uzyskać szczegółowe informacje. Czas pielgrzymowania jest dla wiernych głębokim przeżyciem duchowym, spotkaniem z żywym Chrystusem oraz z żywą wspólnotą Kościoła. Zachęcamy do wzięcia udziału w pielgrzymce. Informacje dotyczące Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej znajdziemy również na stronie internetowej: pielgrzymka.diecezjatorun.pl
   
 • Przypominamy, że w każdy czwartek po Mszy św. o godz. 8.30 w naszej bazylice sprawowane jest nabożeństwo do św. Jana Pawła II. Serdecznie zapraszamy do modlitwy przez wstawiennictwo świętego papieża z Polski.
   
 • Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy przy ulicy Farnej 8, oferuje pomoc małżeństwom, zajmując się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem Naprotechnologii. Dzięki temu Centrum na świat przyszło już prawie 100 dzieci. Większości z tych par nie dawano nadziei na naturalne poczęcie, proponując kosztowne, mało skuteczne i nieetyczne in-vitro. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nowe-zycie.pl
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela z dodatkiem Bliżej życia z wiarą. Dostępny jest jeszcze najnowszy numer Nowin parafialnych. W sklepiku można nabyć w cenie 15 zł. wielkanocne świece „Caritas”: tzw. paschaliki i ozdobne świece. Środki pozyskane ze sprzedaży świec będą przeznaczone na działalność Grudziądzkiego Centrum Caritas (min. Bursa Szkolna, świetlice dla dzieci oraz letni wypoczynek dla dzieci).
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Marian Wolski
  • Śp. Zenona Grędzicka
    

II NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
5.03.2023 r.

 • Podczas Mszy świętych o godz. 8.30; 10.00; 13.00 i 18.00 gościmy dziś Panią dr Ewę Czaczkowską – pracownika naukowego UKSW w Warszawie, felietonistkę tygodnika „Gość Niedzielny”. Pani redaktor jest laureatką Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka oraz laureatką pięciu „Feniksów” Stowarzyszenia Wydawców Katolickich. Jest autorką książek biograficznych w tym bł. ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego, św. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W kruchcie można również nabyć książki jej autorstwa.
   
 • Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na cele gospodarcze parafii. Bóg zapłać za ofiary.
   
 • Przeżywamy dziś drugą niedziele wielkiego postu, jako dzień modlitwy i solidarności z misjonarzami. Po Mszach św. będzie można złożyć ofiary do puszek, które przeznaczone będą na wsparcie projektów misyjnych poprzez misyjne Dzieło Pomocy „Ad Gentes”. Naszymi datkami wspieramy polskich misjonarki i misjonarzy w prowadzeniu dzieł ewangelizacyjnych, charytatywnych, medycznych i edukacyjnych w  krajach misyjnych. Pamiętajmy o nich w modlitwie i ofiarujmy nasze posty i wyrzeczenia w ich intencji.
   
 • Dzisiaj zapraszamy członków Żywego Różańca na comiesięczne spotkanie formacyjne bezpośrednio po Gorzkich Żalach. 
   
 • Dzisiaj Mszą św. o godz. 11.30 rozpoczną się rekolekcje wielkopostne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 9. W poniedziałek 6 marca w szkole: o godz. 9.50 – nauka dla klas I-IV; o godz. 11.50– nauka dla klas V- VIII. W kościele: o godz.16.30 – nabożeństwo Drogi Krzyżowej . We wtorek 7 marca w szkole: od godz. 9.50– nauka dla klas I-IV; o godz. 10.45– nauka dla klas V -VIII. W kościele o godz.16.30 – spowiedź dla klas IV-VIII. W środę 8 marca w szkole: o godz. 9.50– nauka dla klas I-IV; o godz. 11.50– nauka dla klas V-VIII. W kościele: o godz. 16.30 – Msza św. na zakończenie rekolekcji.
   
 • Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w naszej Bazylice w piątki Wielkiego Postu:
  godz. 8.00 i 17.30– dla dorosłych;  
  godz. 16.30– dla dzieci;
  godz. 19.00–dla młodzieży

  W niedziele Wielkiego Postu o godz. 16.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny. 
   
 • Trwa czas Komunii św. Wielkanocnej. Kartki spowiedzi wielkanocnej można odbierać w kancelarii parafialnej.
   
 • W środę 8 marca po Mszy św. wieczornej spotkanie Apostolatu Margaretka w salce,  a na godz. 20.00 zapraszamy na Apel Maryjny przed obrazem Matki Bożej Łaskawej opiekunki Grudziądza.
   
 • W czwartek 9 marca Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem bł. Anieli Salawy.
   
 • Od piątku 11 marca do niedzieli 19 marca trwać będzie w naszej świątyni nowenna przed Uroczystością Św. Józefa, którą w tym roku obchodzimy wyjątkowo w poniedziałek 20 marca. Modlić się będziemy za przyczyną św. Józefa w intencji Kościoła w Polsce oraz we wszystkich osobistych intencjach. Nowenna w łączności z Mszą św. o godz. 8.30 i 18.00.
   
 • Za tydzień w niedzielę 12 marca po Mszy św. o godz. 10.00 w salce parafialnej odbędzie się spotkanie członków Parafialnego Oddziału akcji Katolickiej.
   
 • Kolejna katecheza dla kandydatów do bierzmowania odbędzie się w niedzielę 19 marca po Mszy św. o godz. 13.00. Tego dnia odbędzie się również katecheza dla dorosłych po nabożeństwie Gorzkich Żali.
   
 • W sobotę 11 marca o godzinie 12.00 w gliwickiej katedrze odbędzie się sakra biskupia oraz ingres Biskupa Nominata ks. prałata Sławomira Odera – kałana diecezji toruńskiej. Mianowany przez Ojca Świętego Franciszka dnia 28 stycznia 2023 roku Biskup Nominat przyjmie święcenia biskupie przez posługę Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Arcybiskupa Salvatore Pennacchio oraz Kardynała Stanisława Dziwisza, Metropolity Seniora Krakowskiego a także Biskupa Jana Kopca, drugiego Biskupa Gliwickiego, Biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla oraz Arcybiskupa Giuseppe Mani, Metropolity Seniora Cagliari. Nominacja księdza prałata Sławomira Odera jest wielkim zaszczytem dla diecezji toruńskiej. Pamiętajmy w modlitwie o księdzu biskupie nominacie.
   
 • Przy ołtarzu św. Antoniego jest wystawiona skarbona i kosz na ofiary i dary materialne do paczek świątecznych przygotowywanych przez Parafialny Zespół Charytatywny im. Św. O. Pio dla naszych parafian objętych opieką zespołu.
   
 • W biurze Radia Maryja od 22 lutego w każda środę w godz. od 10.00 do 12.00 jest  możliwość uzyskania pomocy w wypełnieniu rocznego zeznania podatkowego PIT z uwzględnieniem 1,5 % podatku na rzecz Fundacji „Nasza Przyszłość”.
   
 • Pragniemy poinformować, że tak jak każdego roku, w dniach od 1 do 12 sierpnia wyruszy z Grudziądza Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Już dziś pragniemy zachęcić do wzięcia w niej udziału dlatego, że ten czas rekolekcji w drodze trzeba dobrze zaplanować wcześniej. Przewodnikiem grupy z Grudziądza jest ks. Mateusz Archita – wikariusz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i u niego można uzyskać szczegółowe informacje. Czas pielgrzymowania jest dla wiernych głębokim przeżyciem duchowym, spotkaniem z żywym Chrystusem oraz z żywą wspólnotą Kościoła. Zachęcamy do wzięcia udziału w pielgrzymce. Informacje dotyczące Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej znajdziemy również na stronie internetowej: pielgrzymka.diecezjatorun.pl
   
 • Centrum Nowe Życie w Bydgoszczy przy ulicy Farnej 8, oferuje pomoc małżeństwom, zajmując się przyczynowym leczeniem niepłodności z wykorzystaniem Naprotechnologii. Dzięki temu Centrum na świat przyszło już prawie 100 dzieci. Większości z tych par nie dawano nadziei na naturalne poczęcie, proponując kosztowne, mało skuteczne i nieetyczne in-vitro. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.nowe-zycie.pl
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego 
  w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela z dodatkiem Bliżej życia z wiarą. Dostępny jest jeszcze najnowszy numer Nowin parafialnych. W sklepiku można nabyć w cenie 15 zł. wielkanocne świece „Caritas”: tzw. paschaliki i ozdobne świece. Środki pozyskane ze sprzedaży świec będą przeznaczone na działalność Grudziądzkiego Centrum Caritas (min. Bursa Szkolna, świetlice dla dzieci oraz letni wypoczynek dla dzieci).
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Julian Czyżewski
  • Śp. Aleksander Plutowski
  • Śp. Renata Kanarkowska