Ogłoszenia Parafialne


XXV NIEDZIELA ZWYKŁA

19.09.2021 r.

 • 19 dzień każdego miesiąca jest dniem poświęconym czci św. Józefa, z racji Roku św. Józefa. Dlatego dzisiaj po Mszach św. modlimy  się przyzywając wstawiennictwa patrona tego roku.
   
 • Dzisiaj w ramach festiwalu „Gospel w Drodze” w naszej Bazylice wystąpi młodzieżowy chór JUVENTUS. Chór gospel ubogaci liturgię Mszy św. o godz. 18.00, a po Mszy św. zapraszamy na koncert. Wstęp wolny.
   
 • Dzisiaj w sanktuarium w Rywałdzie, pierwszym miejscu odosobnienia Prymasa Tysiąclecia, odbywają się centralne uroczystości odpustowe. Szczegółowy plan na plakacie. Natomiast w najbliższą sobotę, 25 września w Rywałdzie odbędzie się diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację bł. ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O godz. 16.30  wykład dk. prof. Waldemara Rozynkowskiego „Prymas Stefan Wyszyński w Rywałdzie, o godz. 17.00 Eucharystia pod przewodnictwem Ks. Bpa Andrzeja Suskiego, o godz. 18.00 koncert Filharmonii Pomorskiej poświęcony pamięci Prymasa Tysiąclecia i poświęcenie pomnika bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.  Organizujemy parafialny wyjazd na te uroczystości. Zapisy w biurze parafialnym. Koszt 30 zł. Liczba miejsc ograniczona. Wyjazd osób zapisanych w sobotę 25 września o godz. 13.30 z parkingu przy ul. Sienkiewicza, powrót około godz. 20.00.
   
 • W tym roku przypada 25. Rocznica powołania w Diecezji Toruńskiej Akcji Katolickiej. Z racji tego jubileuszu zapraszamy na Mszę św. jubileuszową do Bazyliki, dzisiaj o godz. 13.00. Szczególne zaproszenie kierujemy do członków Akcji Katolickiej.
   
 • Spotkanie organizacyjne dla osób dorosłych pragnących przygotować się do Sakramentu Bierzmowania odbędzie się dziś o godz. 14.00 w salce katechetycznej.
   
 • Zapraszamy chętne osoby na kolejny parafialny rajd rowerowy. Organizuje go Bractwo świętego Józefa działające przy naszej parafii. Celem rajdu jest nawiedzenie miejsca pamięci w Mniszku (miejsce zamordowania wielu Polaków, przez niemieckiego okupanta). Zbiórka dziś na placu przed Bazylika o godz. 14.00. O godz. 15.00 uczestniczyć będziemy w uroczystości patriotyczno-religijnej. W drodze powrotnej przewidziane ognisko. Trasa liczy około 25 kilometrów. Powrót około godz. 18.00. 
   
 • Spotkanie organizacyjne rodziców dzieci, które w 2022 roku chcą przystąpić do I Komunii św. odbędzie się dzisiaj po Mszy św. o godz. 11.30 w kościele.
   
 • Kolejne katechezy dla kandydatów do bierzmowania (uczniowie II klas szkół ponadpodstawowych) w niedzielę 26 września i 3 października. Spotkania są obowiązkowe. Młodzież przystąpi do sakramentu bierzmowania w poniedziałek 4 października o godz. 18.00. 
   
 • Msza św. zbiorowa za zmarłych sprawowana będzie w sobotę 25 września o godz. 8.30. Intencje można składać w biurze parafialnym i zakrystii.
   
 • W sobotę 25 września o godz. 17.30 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w intencji poczętych, a nienarodzonych dzieci objętych Duchową Adopcją. Do modlitwy zapraszamy szczególnie osoby, które podjęły się dzieła duchowej adopcji. 
   
 • Za tydzień w niedzielę 26 września rozpoczną się w naszej wspólnocie parafialnej Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy, które potrwają. I już dziś pragniemy zachęcić i zaprosić wszystkich do udziału w spotkaniach rekolekcyjnych. Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy (REO) są propozycją dla każdego, kto: w swoim sercu przeżywa jakąś tęsknotę za Bogiem; dla każdego komu wydaje się, że nie zna Pana Boga lub zna Go za mało; dla każdego, komu wydaje się, że stracił sens swojego życia lub pogubił się w życiu; dla osób pobożnych, które dużo wiedzą, ale widzą u siebie potrzebę nawrócenia, pogłębienia wiary; dla osób, które rzadko chodzą do kościoła; dla osób mocno i słabo wierzących; dla osób poszukujących Boga. Rekolekcje są dla KAŻDEGO! Rekolekcje prowadzą do spotkania z Bogiem, który kocha, i do pogłębionej decyzji oddania swojego życia Chrystusowi jako Panu. Celem rekolekcji jest duchowe odrodzenie – doświadczenie spotkania z Bogiem, który działa w historii życia, z Jezusem, który przyszedł aby dać nowe życie i z Duchem Świętym, który pozwala doświadczyć miłości Boga. Udział w tych rekolekcjach to czas stawiania sobie pytań i szukania odpowiedzi na pytania: kim jest dla mnie Pan Bóg, co wynika dla mnie ze śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa, kim jest Duch Święty? Rekolekcje polegają na cotygodniowych spotkaniach (trwających około 1,5 godz.), w czasie których głoszona jest katecheza, odbywa się spotkanie w grupach dzielenia, uczestnicy otrzymują teksty Pisma Świętego do osobistego rozważania w trakcie tygodnia. REO odbywają się w naszej parafii już kolejny raz. Świadectwa z poprzednich rekolekcji można znaleźć na stronie internetowej naszej Bazyliki w zakładce „Odnowa w Duchu Świętym”. Udział w rekolekcjach nie zobowiązuje do przynależności do Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym. Pan Bóg pragnie głębiej wchodzić w Twoje życie i je przemieniać, ukazywać Ci swoją miłość. REO są przeżywane w miejscu zamieszkania, wplecione w Twoją codzienność, stają się czasem łaski, czasem przypomnienia i pogłębienia podstawowych prawd wiary, czasem odnowienia osobowej relacji z Bogiem i odkrywania Jego obecności w wydarzeniach życia. Czas rekolekcji jest przybliżaniem się do Boga przez Słowo Boże, katechezy, dzielenie się w małych grupach, wspólną modlitwę. W celu uzyskania bliższych informacji prosimy kontaktować się z członkami wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym lub ks. Arturem.
   
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi. 
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli: 
  • Śp. Piotr Pyrzewski
  • Śp. Alicja Szlachcic

    

XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

12.09.2021 r.

 • Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na Grób Pański ponieważ nie były w tym roku zbierane tradycyjne ofiary w Wielki Piątek. Bóg zapłać za złożone ofiary.
   
 • Kościół w całej naszej Ojczyźnie raduje się dziś z beatyfikacji Prymasa tysiąclecia. Zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu za pośrednictwem mediów i zjednoczenia we wspólnej modlitwie dziękczynnej za tak wyjątkowego pasterza jakim był Stefan Kard. Wyszyński.
   
 • Dzisiaj na Mszy św. o godz. 8.30 będziemy modlili się za uczestników i organizatorów kolejnego Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Teatru Życia im. Bpa Jana Chrapka – OPTAN 2021.  
   
 • Za tydzień, w niedzielę 19 września w ramach festiwalu „Gospel w Drodze” w naszej Bazylice wystąpi młodzieżowy chór JUVENTUS. Chór gospel ubogaci liturgię Mszy św. o godz. 18.00, a po Mszy św. zapraszamy na koncert. Wstęp wolny.
   
 • Dzisiaj o godz. 20.00 odbędzie się koncert finałowy V Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. Pani dr hab. Hanna Dys na organach i pozytywie organowym oraz Orkiestra Kameralna ARTE CON BRIO wykonają utwory m.in. J.S. Bacha, J. Pachelbela, M. Corrette’a. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
   
 • W dniach od 13 do 18 września trwamy w tygodniu modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców. Pamiętajmy o tej intencji w naszych modlitwach.
   
 • W poniedziałek 13 września zapraszamy na nabożeństwo fatimskie. O godz. 18.00 Msza św., a po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. Maryja w Fatimie kierowała do wszystkich prośbę o odmawianie różańca i o czynienie pokuty. Niech rocznica kolejnego objawienia Maryi w Fatimie, w obecnej sytuacji epidemii w jakiej znalazł się cały świat i nasza ojczyzna, będzie dla nas szczególnie wyjątkowym zaproszeniem do odpowiedzenia na prośbę Maryi. Odmawiajmy różaniec, czyńmy pokutę i ofiarujmy nasze małe umartwienia Panu Bogu w intencji nawrócenia grzeszników.
   
 • We wtorek 14 września odpust w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, suma odpustowa o godz. 18.00. Z racji odpustu parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu zaprasza 13 września na "Czuwanie pod Krzyżem". Jako umiłowani uczniowie przyjdźmy wraz z Maryją Bolesną pod Krzyż Jezusa, aby uwielbić Go za dzieło zbawienia. W wieczór przed uroczystościami odpustowymi zapraszamy na czuwanie modlitewne, które pozwoli nam na głębsze przylgnięcie do Krzyża, a przez to lepsze wejście w tajemnicę Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Czuwanie poprzedzi Msza Święta o godzinie 18.00, w której zamyka się całe Misterium Krzyża.
   
 • W sobotę 18 września o godz. 7.00 z Grudziądza, z kościoła Św. Ap. Piotra i Pawła (na Lotnisku) wyruszy piesza pielgrzymka do Rywałdu. Pielgrzymkę poprowadzi nowy przewodnik grupy Grudziądzkiej ks. Mariusz Ciesielski, wikariusz parafii Św. Maksymiliana na Strzemięcinie. Jest możliwość powrotu autokarem. Zapisy bezpośrednio u ks. Mariusza lub w biurze parafialnym  na Strzemięcinie. Numery telefonów podane są na plakacie.
   
 • W niedzielę 19 września w sanktuarium w Rywałdzie, pierwszym miejscu odosobnienia Prymasa Tysiąclecia odbędą się centralne uroczystości odpustowe trwające kilka dni. Szczegółowy plan na plakacie.
   
 • 19 dzień każdego miesiąca jest dniem poświęconym czci św. Józefa, z racji Roku św. Józefa. Po Mszach św. za tydzień w niedzielę 19 września będziemy modlić się przyzywając wstawiennictwa patrona tego roku.
   
 • W tym roku przypada 25. Rocznica powołania w Diecezji Toruńskiej Akcji Katolickiej. Z racji tego jubileuszu zapraszamy na Mszę św. jubileuszową do Bazyliki, za tydzień 19 września o godz. 13.00. Szczególne zaproszenie kierujemy do członków Akcji Katolickiej.
   
 • Za tydzień w niedzielę 19 września odbędzie się kolejny parafialny rajd rowerowy. Organizuje go Bractwo świętego Józefa działające przy naszej parafii. Celem rajdu jest nawiedzenie miejsca pamięci w Mniszku (miejsce zamordowania wielu Polaków, przez niemieckiego okupanta). Zbiórka na placu przed Bazylika o godz. 14.00. O godz. 15.00 uczestniczyć będziemy w uroczystości patriotyczno-religijnej. W drodze powrotnej przewidziane ognisko. Trasa liczy około 25 kilometrów. Powrót około godz. 18.00. 
   
 • Spotkanie organizacyjne rodziców dzieci, które w 2022 roku chcą przystąpić do I Komunii św. odbędzie się w niedzielę 19 września po Mszy św. o godz. 11.30 w kościele.
   
 • Kolejne katechezy dla kandydatów do bierzmowania (uczniowie II klas szkół ponadpodstawowych) w sobotę 18 września o godz. 11.00, w niedzielę 26 września i 3 października. Spotkania są obowiązkowe. Młodzież przystąpi do sakramentu bierzmowania w poniedziałek 4 października o godz. 18.00.
   
 • Wstępne organizacyjne spotkanie dla młodzieży pragnącej wstąpić na drogę przygotowania do sakramentu bierzmowania, czyli dla uczniów klas pierwszych różnych szkół ponadpodstawowych, a mieszkających na terenie naszej parafii  odbędzie się w sobotę 18 września po Mszy św. o godz. 18.00.
   
 • Spotkanie organizacyjne dla osób dorosłych pragnących przygotować się do Sakramentu Bierzmowania odbędzie się w niedzielę 19 września o godz. 14.00 w salce katechetycznej.
   
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi. 
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odszedł: 
  • Śp. Lidia Dyguła
  • Sp. Teresa Rybak
  • Sp. Iwona Stenzel
  • Sp. Teresa Pasternak
  • Śp. Roman Grabowski

    

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA
05.09.2021 r.

ZAKOŃCZENIE ETAPU DIECEZJALNEGO
PROCESU BEATYFIKACYJNEGO SŁUGI BOŻEJ MAGDALENY MORTĘSKIEJ

Umiłowani w Chrystusie siostry i bracia! Drodzy diecezjanie!
W przyszłą niedzielę (12 IX) przeżywać będziemy beatyfikacje kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia i założycielki zgromadzenia Franciszkanek Służebniczek Krzyża i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, Matki Elżbiety Róży Czackiej. Będzie to okazja do głębszego poznania duchowych sylwetek nowych błogosławionych oraz do ponownego uświadomienia sobie powszechnego powołania do świętości, która jest ostatecznym celem ewangelizacyjnej misji Kościoła.
Nasza wspólnota diecezjalna modlitewnie wpisuje się w to wydarzenie, ale jest także wdzięczna Bogu za dar osób, które pozostawiły niezatarty ślad swej świętości na ziemi toruńskiej. Do ich grona należą bł. Juta z Chełmży, bł. Jan Łobdowczyk, bł. Matka Maria Karłowska, bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski i Sługa Boży bp Adolf Szelążek. Są oni naszymi orędownikami i przykładami spełnionego człowieczeństwa.
Dzisiaj raz jeszcze pragnę wyrazić wdzięczność Bogu, który jest źródłem wszelkiej świętości, za ten dar a równocześnie podzielić się radością z faktu, że rozpoczęty w 2016 roku diecezjalny proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Magdaleny Mortęskiej, ksieni klasztoru benedyktynek w Chełmnie oraz odnowicielki życia zakonnego na naszych ziemiach dobiegł końca.
Ostatnia publiczna sesja procesu diecezjalnego odbędzie się we wtorek, 14 września o godz. 11.00 w chełmińskim kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po sesji odprawiona zostanie uroczysta Msza święta, której będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, a homilię wygłosi abp Edmund Piszcz.
Serdecznie zapraszam na tę uroczystość duchownych, osoby konsekrowane i świeckich. Jednocześnie zachęcam do głębszego poznania osoby i dzieła Magdaleny Mortęskiej oraz do modlitwy o rychłą jej beatyfikację. Niechaj przykład jej życia zachęca nas do podejmowania codziennego wysiłku osobistego uświęcenia, będącego wysoką miarą życia chrześcijańskiego.
Toruń, 5 września 2021 r.
Wasz biskup Wiesław
 • Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby inwestycyjne parafii. Bóg zapłać za ofiary.
   
 • Dzisiaj i w poniedziałek zapraszamy do udziału w rekolekcjach ze Świętą Rodziną z Nazaretu, które poprowadzą Siostry Nazaretanki. Jest to swego rodzaju dopełnienie peregrynacji obrazu Świętej Rodziny, a jednocześnie nasze przygotowanie do odpustu w naszym sanktuarium. Siostry Nazaretanki w swoim charyzmacie realizują pracę duszpasterską z rodzinami. Będą dzieliły się z nami tym doświadczeniem w niedzielę w czasie wszystkich Mszy św. oraz w poniedziałek w czasie Mszy św. o 8.30, dodatkowej o 16.30 i 18.00. Ponadto dzisiaj na 17.00 siostry zapraszają na spotkanie wszystkich zainteresowanych duchowością Nazaretu oraz nabożeństwo do Świętej Rodziny. 
   
 • Pierwsze spotkanie organizacyjne rodziców dzieci, które w 2022 roku chcą przystąpić do I Komunii św. odbędzie się dziś po Mszy św. o godz. 11.30 w kościele.
   
 • Dzisiaj po Mszy św. o godz. 13.00 spotkanie dla kandydatów do bierzmowania (uczniowie II klas szkół ponadpodstawowych). Kolejne katechezy dla tej grupy młodziezy w sobotę 11 i 18 września o godz. 11.00, w niedzielę 26 września i 3 października. Spotkania są obowiązkowe. Młodzież przystąpi do sakramentu bierzmowania w poniedziałek 4 października o godz. 18.00.
   
 • Spotkanie Żywego różańca dziś wyjątkowo już o 16.30. 
   
 • W tym tygodniu przypadają dni odpustu w naszym sanktuarium. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. we wtorek 7 września o godz. 18.00, tradycyjnie koncelebrowaną przez kapłanów pochodzących z Grudziądza i związanych z sanktuarium Matki Bożej łaskawej – Opiekunki Grudziądza. W czasie tej Mszy św. swoje ślubowanie odnowią członkowie Apostolatu „Margaretka” z Grudziądza i okolic. Członków Apostolatu zapraszamy już przed Mszą św. o godz. 17.00 na spotkanie modlitewno-formacyjne z diecezjalnym moderatorem Apostolatu. O godz. 20.00 rozpocznie się czuwanie modlitewne przy obrazie naszej Opiekunki zakończone Apelem Maryjnym. W uroczystość Narodzenia NMP 8 września Msze św. o godz. 7.00; 8.30; 10.00 w intencji chorych z błogosławieństwem lourdzkim i suma odpustowa pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Arkadiusza Okroja z Pelplina. Przed południem o godz. 9.30 zapraszamy do modlitwy Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu NMP a o godz. 18.30 modlitwą różańcową w intencji mieszkańców Grudziądza połączoną z nowenną nieustającą, a o godz. 20.00 AKATYSTEM ku czci Świętej Bożej Rodzicielki. W czwartek 9 września we wspomnienie bł. Anieli Salawy w naszym sanktuarium tradycyjnie swój dzień skupienia będzie przeżywał Świecki Zakon Św. Franciszka, który zaprasza wszystkich zainteresowanych na konferencję o godz. 10.00 i Msze św. o 11.15. Uroczystości odpustowe zakończy Wieczór Uwielbienia na który zaprasza Odnowa w Duchu Świętym w czwartek, 9 września po Mszy św. wieczornej.
   
 • W czwartek 9 września po Mszy św. o godz. 18.00 w salce parafialnej odbędzie się spotkanie członków i sympatyków Apostolatu Margaretka z naszej parafii.
   
 • W przyszłą niedzielę na Mszy św. o godz. 8.30 będziemy modlili się za uczestników i organizatorów kolejnego Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Artystów Niepełnosprawnych Teatru Życia im. Bpa Jana Chrapka – OPTAN 2021.  
   
 • W przyszłą niedzielę 12 września Kościół w całej naszej Ojczyźnie radował się będzie z beatyfikacji Prymasa tysiąclecia. Zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu za pośrednictwem mediów i zjednoczenia we wspólnej modlitwie dziękczynnej za tak wyjątkowego pasterza jakim był Stefan Kard. Wyszyński.
   
 • W naszej bazylice w przyszłą niedzielę, 12 września o godz. 20.00 odbędzie się koncert finałowy V Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. Pani dr hab. Hanna Dys na organach i pozytywie organowym oraz Orkiestra Kameralna ARTE CON BRIO wykonają utwory m.in. J.S. Bacha, J. Pachelbela, M. Corrette’a. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.
   
 • Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na parafialną pielgrzymkę do Kalisza, Częstochowy i Gidel. Pielgrzymka odbędzie się 20-21 września. Zapisywać się można w kancelarii parafialnej jeszcze tylko do najbliższego piątku. 
   
 • Wstępne organizacyjne spotkanie dla młodzieży pragnącej wstąpić na drogę przygotowania do sakramentu bierzmowania, czyli dla uczniów klas pierwszych szkół ponadpodstawowych odbędzie się w sobotę 18 września po Mszy św. o godz. 18.00.
   
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi. Dostępne jest jeszcze najnowsze wydanie Nowin Parafialnych
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odszedł: 
  • Śp. Maciej Orzechowski

    

XXII NIEDZIELA ZWYKŁA
29.08.2021 r.

PROGRAM NAWIEDZENIA
ŚWIĘTEJ RODZINY
W PARAFII ŚW. MIKOŁAJA BPA
W GRUDZIĄDZU
CZWARTEK 2 WRZEŚNIA 2021 ROKU

Około godz. 18.45 - Powitanie obrazu na placu przed kościołem i procesja do świątyni

Godz. 19.00 - Msza św. rozpoczynająca nawiedzenie

Godz. 20.30 - Nabożeństwo pojednania, wystawienie Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi św. do godz. 22.00
 

PIĄTEK 3 WRZEŚNIA 2021 ROKU

 

Godz. 7.00 - Msza św.

Godz. 8.30 - Msza św. i nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Godz. 10.00 - Modlitwa Różańcowa w intencji małżeństw: o umocnienie łask sakramentu małżeństwa, o trwanie w wierze, nadziei i miłości dla małżonków, którzy nie mogą zawrzeć sakramentalnego związku małżeńskiego, o łaskę wiary i poznanie bogactwa sakramentów świętych dla trwających w związkach niesakramentalnych bez przeszkody

Godz. 12.00 - Anioł Pański i Modlitwa Różańcowa za osoby żyjące w samotności, wdowy i wdowców, babcie i dziadków, by otoczeni powszechnym szacunkiem ubogacali swoim doświadczeniem i świadectwem wiary rodziny i społeczeństwo

Godz. 14.00 - Modlitwa Różańcowa w intencji rodzin naszej parafii, by były środowiskami sprzyjającymi rozeznaniu i rozwoju powołania małżeńskiego, kapłańskiego i zakonnego oraz wiernego wypełniania obowiązków stanu

Od godz. 15.30 do 17.00 - okazja do spowiedzi św.

Godz. 16.00 - Modlitwa Różańcowa za dzieci i młodzież, aby szły przez całe życie z Bogiem w sercu, a w swoich rodzicach i bliskich mieli wzór prawego i pobożnego życia

Godz. 17.00 - Msza św. kończąca nawiedzenie z odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich i zawierzeniem parafii

 • Dzisiaj serdecznie witamy w naszej parafii ks. Marcina Furmana, który zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią od poniedziałku, 23 sierpnia 2021 r.  jest wikariuszem naszej parafii. Polecamy ks. Marcina modlitwie i życzliwości parafian.
   
 • Dzisiaj jest sprawowana po raz ostatni dodatkowa Msza św. recytowana o godz. 19.30. Od września nie będzie dodatkowej Mszy św. niedzielnej. Dzisiaj przed kościołem zbiórka ofiar do puszek na Grudziądzkie Centrum Caritas. Bóg zapłać za złożone ofiary.
   
 • Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy w naszej parafii oczekiwanie, a jednocześnie wewnętrzne przygotowanie do peregrynacji obrazu Świętej Rodziny, który przywitamy w naszej świątyni 2 września o godzinie 19.00.  Obraz pozostanie 
  w bazylice do 3 września do Mszy św. godz. 17.00. Czas nawiedzenia jest czasem naszego wpatrywania się w Świętą Rodzinę z Nazaretu i gorącej modlitwy w intencji rodzin: małżonków, narzeczonych, dzieci, młodzieży, osób samotnych, relacji rodzinnych, pojednania w rodzinach, i wierności powołaniu.
   
 • Msza św. zbiorowa za zmarłych sprawowana będzie w środę 1 września, w kolejną bolesną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej o godz. 8.30. Intencje można składać w biurze parafialnym i zakrystii.
   
 • W środę 1 września po raz kolejny wyruszy „Marsz Pokoju”, który rozpocznie się wspólną modlitwą w naszej Bazylice o godz. 16.30. Marsz przejdzie ulicami Grudziądza do kaplicy pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Wielkich Lniskach, gdzie około godz. 19.00 sprawowana będzie Msza św. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w marszu i do modlitwy w intencji pokoju na świecie, w naszej ojczyźnie i w naszych rodzinach. Powrót z Wielkich Lnisk podstawionym autobusem około godz. 20.30. Wszystkich zachęcamy do uczestnictwa w marszu.
   
 • W środę 1 września o godz. 18.00 tradycyjnie zostanie odprawiona Msza św. z okazji rocznicy szarży 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami.
   
 • Z racji peregrynacji dni Eucharystyczne września będą miały nieco inny przebieg. W I czwartek i I piątek miesiąca wpisuje się plan peregrynacji. Także nie zabraknie okazji do spowiedzi świętej. W I sobotę miesiąca, 4 września w liturgii wspominamy 
  bł. Nazaretanki Męczenniczki z Nowogródka, a pośród nich bł. Heliodorę ( Leokadię Matuszewską). Na Mszy św. o godz. 8.30 odnowienie aktu zawierzenia Niepokalanemu Sercu NMP i po Mszy św. nabożeństwo pierwszosobotnie.
   
 • Młodzież przygotowującą się do bierzmowania (uczniowie klas II szkół ponadpodstawowych) zapraszamy w piątek 3 września na godz. 16.00 na wspólną modlitwę różańcową. W czasie modlitwy młodzież przystąpi do spowiedzi. Po modlitwie różańcowej spotkanie dla kandydatów do bierzmowania w salce katechetycznej. Spotkanie dla kandydatów do bierzmowania odbędzie się również w niedzielę 5 września po Mszy św. o godz. 13.00 i w sobotę 11 września o godz. 11.00. Spotkania są obowiązkowe.
   
 • W sobotę 4 września kolejny Męski Różaniec w Grudziądzu. Tym razem Msza św. będzie sprawowana o godz. 11.00 w kościele św. Ap. Piotra i Pawła na Lotnisku. Natomiast o godz. 12.00 na Cmentarzu Farnym, przy mogiłach Żołnierzy Obrońców Grudziądza z 1939 roku zastanie odmówiony różaniec w intencji wynagradzającej 
  i w intencji ofiar II Wojny Światowej.
   
 • W niedzielę i poniedziałek, 5 i 6 września zapraszamy do udziału w rekolekcjach ze Świętą Rodziną z Nazaretu, które poprowadzą Siostry Nazaretanki. Będzie to swego rodzaju dopełnienie peregrynacji obrazu Świętej Rodziny, a jednocześnie nasze przygotowanie do odpustu w naszym sanktuarium. Siostry Nazaretanki w swoim charyzmacie realizują pracę duszpasterską z rodzinami. Będą dzieliły się z nami tym doświadczeniem w niedzielę w czasie wszystkich Mszy św. oraz w poniedziałek 
  w czasie Mszy św. o 8.30, dodatkowej o 16.30 i 18.00. Ponadto w niedzielę na 17.00 zapraszają na spotkanie wszystkich zainteresowanych duchowością Nazaretu oraz nabożeństwo do Świętej Rodziny. 
   
 • W niedzielę, 5 września na godz. 11.30 zapraszamy na Msze św. uczniów, rodziców i nauczycieli rozpoczynających nowy rok szkolny. Będziemy prosili Pana Boga o potrzebne łaski na nowy, szczególny czas nauki i wychowania. Pobłogosławimy też przybory szkolne dzieciom rozpoczynającym naukę w szkole.
   
 • W przyszłą niedzielę spotkanie Żywego różańca wyjątkowo już o 16.30. A kolekta w przyszłą niedzielę przeznaczona będzie na potrzeby inwestycyjne naszej parafii.
   
 • Pierwsze spotkanie organizacyjne rodziców dzieci, które w 2022 roku chcą  przystąpić do I Komunii św. odbędzie się  w niedzielę 5 września po Mszy św. o godz. 11.30 w kościele.
   
 • Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na parafialną pielgrzymkę do Kalisza, Częstochowy i Gidel. Pielgrzymka odbędzie się 20-21 września. Zapisywać się można w kancelarii parafialnej. 
   
 • Rodzina Radia Maryja zaprasza na wyjazd autokarem do Sanktuarium Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II na uroczystość Dziękczynienia w Rodzinie, która odbędzie się w sobotę 4 września 2021 r. Zapisywać się można 
  w Biurze Radia Maryja w środy i soboty w godzinach 10.00 - 12.00.
   
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi. W sklepiku do nabycia także obrazki Świętej Rodziny formatu A4 do oprawienia w cenie 6 zł. Obrazki te oprawione będzie można poświęcić w czasie nawiedzenia 2 i 3 września jako znak i pamiątkę tego wydarzenia.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli: 
  • Śp. Janusz Kujas
  • Śp. Jan Rutecki
  • Śp. Stefania Józefowicz