Ogłoszenia Parafialne


XVII NIEDZIELA ZWYKŁA
25.07.2021 r.

 • Bóg zapłać Ks. Dominikowi Fiszerowi za jego dzisiejszą obecność i pomoc duszpasterską.
   
 • Po Mszach św. można złożyć ofiary do puszek na poszkodowanych w nawałnicach zgodnie z apelem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Na godzinę 17.30 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w intencji poczętych, a nienarodzonych dzieci objętych Duchową Adopcją. Do modlitwy zapraszamy szczególnie osoby, które podjęły się dzieła duchowej adopcji.
   
 • Bractwo Świętego Józefa działające przy naszej parafii zaprasza dzisiaj na drugą edycję rajdu parafialnego. Tym razem do Sanktuarium Matki Bożej w Mokrem. Start z placu przed Bazyliką o godzinie 15.00. Trasa liczyć będzie około 30 km i poprowadzi przez kapliczki Matki Bożej na osiedlu Kuntersztyn i Tuszewo do Sanktuarium, a następnie do kapliczek w Zakurzewie gdzie jak poprzednim razem będzie czas na grilla, zimne napoje i rozmowę. Powrót około godz. 19.00. Zapraszamy.
   
 • Dzisiaj o godz. 20.00 zapraszamy do Bazyliki na koncert otwierający V Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. Dzisiaj wystąpią: Łukasz Załęski – tenor i Dariusz Hajdukiewicz – organy. Wstęp wolny. Zapraszamy.
   
 • Jutro liturgiczne wspomnienie Św. Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Maryi Panny to w Kościele szczególny dzień modlitwy za starsze pokolenie, nasze babcie i naszych dziadków.
   
 • W sobotę 31 lipca o godz. 8.30 będzie sprawowana Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym lub w zakrystii.
   
 • Za tydzień w niedzielę 1 sierpnia na Mszy św. o godzinie 10.00 Słowo Boże wygłosi misjonarz O. Stanisław Lewandowski. Po tej Mszy św. zaprasza na koncert organowy w swoim wykonaniu. Ojciec Stanisław zagra preludia maryjne.
   
 • Kolekta za tydzień przeznaczona jest na potrzeby inwestycyjne naszej parafii, a o godz. 17.00 odbędzie się comiesięczne spotkanie Żywego Różańca.
   
 • Przypominamy, że w niedziele lipca i sierpnia jest sprawowana w Bazylice dodatkowa Msza św. recytowana o godz. 19.30. W niedziele lipca i sierpnia nie będzie niedzielnych nieszporów o godz. 17.30.
   
 • Za tydzień rozpoczyna się  sierpień, który tradycyjnie jest miesiącem trzeźwości. Zespół KEP ds. apostolstwa trzeźwości zwraca się do wszystkich z apelem o dobrowolne podjęcie abstynencji w tym miesiącu: „Spożywanie alkoholu osłabia znacząco kondycję zdrowotną Narodu. Związane jest z ponad dwustu chorobami, w tym także nowotworowymi. Nadmierne spożywanie alkoholu skraca życie średnio o 16-20 lat. W ciągu roku, przez legalnie sprzedawany alkohol, umiera kilkanaście tysięcy Polaków. Wielu naszych rodaków znajduje się na skraju życiowej przepaści. Nie wolno nam milczeć, gdy bliźni, nadużywając alkoholu, dręczą siebie i bliskich, grzeszą i narażają się na wieczne potępienie. Apostolstwo Trzeźwości i Osób Uzależnionych w tym roku w sposób szczególny zwraca uwagę na sytuację tych polskich dzieci, które drastycznie cierpią z powodu pijaństwa i nałogów rodziców, a także same są coraz bardziej narażone na uzależnienia. Naszym działaniom przyświeca hasło: Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach.”
   
 • Rodzina Radia Maryja zaprasza na spotkanie modlitewno – dziękczynne u Matki Bożej Łaskawej w naszej Bazylice, które odbędzie się 30. lipca tj. piątek, o godzinie 15.30. Po spotkaniu, o godzinie 17.30, odbędzie się Msza św. w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego (rektorskim).
   
 • W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, z Diecezji Toruńskiej wyruszy jedna pielgrzymka, która będzie miała formę sztafety, w której udział weźmie codziennie inna grupa pielgrzymkowa. Nasza Grudziądzka grupa „pomarańczowa” będzie pielgrzymować w sobotę, 7 sierpnia 2021r. na trasie z Brdowa do Dąbia nad Nerem. Uczestnicy przyjadą rano na trasę pielgrzymkową autokarem, przejdą cały etap i na noc wracają z powrotem do domu. Osoby chętne mogą zapisywać się w biurze parafialnym Bazyliki św. Mikołaja Bpa w Grudziądzu w godzinach urzędowania biura do dnia 31 lipca 2021r.W czasie trwania tradycyjnej pielgrzymki w naszym mieście odbędzie się mini pielgrzymka po grudziądzkich parafiach (szczegóły na plakacie). Spotkanie organizacyjne dla uczestników sztafetowej pielgrzymki odbędzie się 2.08.2021r. po Mszy św. o godz. 18.00 w Bazylice św. Mikołaja Bpa.
   
 • Przypominamy, że wjazd na plac kościelny przy Bazylice jedynie dla osób odwiedzających świątynię lub interesantów udających się do biura parafialnego jest możliwy bramą od ul. Ratuszowej. Natomiast wyjazd bramą w kierunku Rynku Głównego i zgodnie z ustawionym znakiem w lewo na ul. Kościelną. Nie można skręcać w prawo gdyż ul. Spichrzowa jest nieprzejezdna.
   
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi oraz najnowsze wydanie Nowin Parafialnych.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Marian Grzebiński
  • Śp. Stefania Pietrowicz
  • Śp. Elżbieta Kamińska
    

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
18.07.2021 r.

 • Bardzo dziękujemy Ks. Korneliuszowi Pełce, za głoszone Słowo Boże i dzisiejszą pomoc duszpasterską w Bazylice.
   
 • Przypominamy, że w niedzielę lipca i sierpnia tak jak w poprzednich latach, jest sprawowana dodatkowa Msza św. recytowana o godz. 19.30. W niedziele lipca i sierpnia nie będzie niedzielnych nieszporów o 17.30.
   
 • Trwa nabór do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Szczególnie w tym czasie prosimy o gorąca modlitwę w intencji nowych powołań.
   
 • W poniedziałek 19 lipca z racji roku św. Józefa będą sprawowane Msze św. wotywne o św. Józefie. Po Mszach św. pomodlimy się litanią do św. Józefa, przyzywając wstawiennictwa patrona tego roku.
   
 • We wtorek 20 lipca mija jedenasta rocznica podniesienia naszej świątyni do godności Bazyliki Mniejszej przez papieża Benedykta XVI. W tym dniu nawiedzając naszą świątynię można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Pamiętajmy w tym dniu w swoich modlitwach o Ojcu Świętym Franciszku i o emerytowanym Papieżu Benedykcie XVI. 
   
 • Za tydzień w niedzielę 25 lipca po Mszach św. będzie można złożyć ofiary do puszek na poszkodowanych w nawałnicach zgodnie z apelem Przewodniczącego Episkopatu Polski. Natomiast o godz. 17.30 zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu w intencji poczętych a nienarodzonych dzieci objętych Duchową Adopcją. Do modlitwy zapraszamy szczególnie osoby, które podjęły się dzieła duchowej adopcji.
   
 • Bractwo Świętego Józefa działające przy naszej parafii zaprasza w niedzielę 25 lipca na drugą edycję rajdu parafialnego. Tym razem do Sanktuarium Matki Bożej w Mokrem. Start z placu przed Bazyliką o godzinie 15.00. Trasa liczyć będzie około 30 km i poprowadzi przez kapliczki Matki Bożej na osiedlu Kuntersztyn i Tuszewo do Sanktuarium, a następnie do kapliczek w Zakurzewie gdzie jak poprzednim razem będzie czas na grilla, zimne napoje i rozmowę. Powrót około godz. 19.00. Zapraszamy.
   
 • Również w niedzielę 25 lipca rozpoczyna się koncertem w Bazylice V Festiwal  Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. Pierwszy festiwalowy koncert w wykonaniu: Łukasz Załęski – tenor i Dariusz Hajdukiewicz – organy w naszej świątyni w przyszłą niedzielę o godz. 20.00. Wstęp wolny. Zapraszamy. 
   
 • Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej im. G.G. Gorczyckiego ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022. Nauka w Studium odbywa się na dwu kierunkach: organista i kantor. Kandydaci w dniu inauguracji winni przedstawić następujące dokumenty: podanie, opinia księdza proboszcza, świadectwo maturalne (jeśli niema, to ostatnio uzyskane świadectwo szkolne), ewentualny dyplom lub świadectwo szkoły muzycznej, 3 zdjęcia, opłatę rekrutacyjną (100 zł.). Wspomniane dokumenty można też przesyłać na adres studium. Inauguracja roku odbędzie się w sobotę 28 sierpnia 2021 roku o godz. 9.00 w siedzibie Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej (budynek Wyższego Seminarium Duchownego przy placu bł. ks. Stefana Frelichowskiego 1 w Toruniu). Dodatkowe informacje można uzyskać u wicedyrektora SMK ks. Macieja Kępczyńskiego (tel. 602 142 621). Kandydaci mający chęć rozpoczęcia nauki w SMK nie muszą posiadać wykształcenia muzycznego (np. szkoła muzyczna). Oferta Studium Muzyki Kościelnej obejmuje także kształcenie od podstaw.
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Placu Bł. Ks. S.W. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie. 
   
 • Przypominamy, że zniesiona została dyspensa dla katolików od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. z powodu pandemii. Nadal jednak apelujemy o ostrożność i prosimy wszystkich o zachowywanie odpowiedniego dystansu w świątyni (szczególnie procesji do Komunii Świętej i przy wychodzeniu z kościoła), obowiązkowe noszenie maseczek zakrywających usta i nos oraz stosowanie dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła. Przypominamy również, że w bazylice nadal przy ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa Komunia Święta udzielana jest tylko na rękę, a w innych miejscach na oba sposoby.
   
 • Rozpoczął się czas wakacji. Pamiętajmy o tym, że nie jest to czas „odpoczynku” od Pana Boga i Kościoła. Gdziekolwiek będziemy przebywać na wakacjach nie zapominajmy o naszym obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta. 
   
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest tygodnik Niedziela i czasopismo Misyjne Drogi. 

   

XV NIEDZIELA ZWYKŁA
11.07.2021 r.

 • Przypominamy, że w niedzielę lipca i sierpnia tak jak w poprzednich latach, jest sprawowana dodatkowa Msza św. recytowana o godz. 19.30. W niedziele lipca i sierpnia nie będzie niedzielnych nieszporów o 17.30.
   
 • We wtorek 13 lipca zapraszamy na nabożeństwo fatimskie. Po Mszy o godz. 18.00 odbędzie się procesja różańcowa wokół świątyni i wystawienie Najświętszego Sakramentu do godz. 20.00. Maryja w Fatimie kierowała do wszystkich prośbę o odmawianie różańca i o czynienie pokuty. Niech rocznica kolejnego objawienia Maryi w Fatimie, w obecnej sytuacji epidemii w jakiej znalazł się cały świat i nasza ojczyzna, będzie dla nas szczególnie wyjątkowym zaproszeniem do odpowiedzenia na prośbę Maryi. Odmawiajmy różaniec, czyńmy pokutę i ofiarujmy nasze małe umartwienia Panu Bogu w intencji nawrócenia grzeszników.
   
 • W piątek 16 lipca obchodzimy wspomnienie NMP z Góry Karmel. W tym dniu w naszym sanktuarium po wszystkich Mszach św. będzie można przyjąć szkaplerz przed ołtarzem Matki Bożej Łaskawej. Szkaplerz przyjmujemy tylko jeden raz w życiu w formie płóciennej, później można go zmienić na medalik szkaplerzny. Każdy, kto przyjmie szkaplerz zostanie wpisany do księgi Bractwa Szkaplerznego. Będzie można również w tym dniu zaopatrzyć się za dowolną ofiarą w szkaplerz płócienny. Osoby, które już przyjęły szkaplerz, który jednak z biegiem lat uległ zniszczeniu mogą w czasie obrzędu dokonać poświęcenia nowego. Przyjęcie szkaplerza oznacza oddanie się pod szczególną opiekę Maryi przez zobowiązanie noszenia szkaplerza i codzienne odmawianie modlitwy zadanej przez kapłana w czasie obrzędu nałożenia. Wszystkich, którzy noszą szkaplerz, zachęcamy do wzięcia w tym dniu udziału we Mszy św.
   
 • Trwa nabór do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Szczególnie w tym czasie prosimy o gorąca modlitwę w intencji nowych powołań.
   
 • Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej im. G.G. Gorczyckiego ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022. Nauka w Studium odbywa się na dwu kierunkach: organista i kantor. Kandydaci w dniu inauguracji winni przedstawić następujące dokumenty: podanie, opinia księdza proboszcza, świadectwo maturalne (jeśli niema, to ostatnio uzyskane świadectwo szkolne), ewentualny dyplom lub świadectwo szkoły muzycznej, 3 zdjęcia, opłatę rekrutacyjną (100 zł.). Wspomniane dokumenty można też przesyłać na adres studium. Inauguracja roku odbędzie się w sobotę 28 sierpnia 2021 roku o godz. 9.00 w siedzibie Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej (budynek Wyższego Seminarium Duchownego przy placu bł. ks. Stefana Frelichowskiego 1 w Toruniu). Dodatkowe informacje można uzyskać u wicedyrektora SMK ks. Macieja Kępczyńskiego (tel. 602 142 621). Kandydaci mający chęć rozpoczęcia nauki w SMK nie muszą posiadać wykształcenia muzycznego (np. szkoła muzyczna). Oferta Studium Muzyki Kościelnej obejmuje także kształcenie od podstaw.
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Placu Bł. Ks. S.W. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie. 
   
 • Przypominamy, że zniesiona została dyspensa dla katolików od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. z powodu pandemii. Nadal jednak apelujemy o ostrożność i prosimy wszystkich o zachowywanie odpowiedniego dystansu w świątyni (szczególnie procesji do Komunii Świętej i przy wychodzeniu z kościoła), obowiązkowe noszenie maseczek zakrywających usta i nos oraz stosowanie dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła. Przypominamy również, że w bazylice nadal przy ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa Komunia Święta udzielana jest tylko na rękę, a w innych miejscach na oba sposoby.
   
 • Rozpoczął się czas wakacji. Pamiętajmy o tym, że nie jest to czas „odpoczynku” od Pana Boga i Kościoła. Gdziekolwiek będziemy przebywać na wakacjach nie zapominajmy o naszym obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta. 
   
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest tygodnik Niedziela i czasopismo Misyjne Drogi
   
 • W minionym tygodniu zmarli:
  • Śp. Józef Prejs
  • Śp. Krystyna Porowska
  • Śp. Jan Snochowski
  • Śp. Przemysława Neumann
  • Śp. Zofia Pruszynowska

XIV NIEDZIELA ZWYKŁA
4.07.2021 r.

 • Dziękujemy Ks. Bartoszowi Adamskiemu za jego dzisiejszą pomoc duszpasterską 
   
 • Bóg zapłać za ofiary złożone na cele inwestycyjne.
   
 • Przypominamy, że zniesiona została dyspensa dla katolików od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św. z powodu pandemii. Nadal jednak apelujemy o ostrożność i prosimy wszystkich o zachowywanie odpowiedniego dystansu w świątyni (szczególnie procesji do Komunii Świętej i przy wychodzeniu z kościoła), obowiązkowe noszenie maseczek zakrywających usta i nos oraz stosowanie dezynfekcji rąk przy wejściu i wyjściu z kościoła. Przypominamy również, że w bazylice nadal przy ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa Komunia Święta udzielana jest tylko na rękę, a w innych miejscach na oba sposoby.
   
 • Rozpoczął się czas wakacji. Pamiętajmy o tym, że nie jest to czas „odpoczynku” od Pana Boga i Kościoła. Gdziekolwiek będziemy przebywać na wakacjach nie zapominajmy o naszym obowiązku uczestniczenia we Mszy św. w niedziele i święta. 
   
 • Od dzisiejszej niedzieli do końca sierpnia w związku z rozpoczynającym się czasem wakacji, tak jak w poprzednich latach, będzie sprawowana w niedziele dodatkowa Msza św. recytowana o godz. 19.30. W niedziele lipca i sierpnia nie będzie niedzielnych nieszporów o 17.30.
   
 • Dzisiaj o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie wspólnoty Żywego Różańca. 
   
 • W czwartek 8 lipca o godz. 20.00 zapraszamy na Apel Maryjny przed obrazem Matki Bożej Łaskawej – opiekunki Grudziądza.
   
 • W piątek 9 lipca na godz. 17.00 Świecki Zakon św. Franciszka zaprasza do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem bł. Anieli Salawy.
   
 • W dniach od 9 do 11 lipca w Grążawach koło Brodnicy odbędzie się ewangelizacyjne spotkanie Strefa mocy. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Szczegółowy program na stronie internetowej diecezji (diecezja-torun.pl) oraz na plakacie.
   
 • Towarzystwo miłośników Kresów Wschodnich w Grudziądzu zaprasza 10 lipca na uroczystość związaną z 78 rocznicą tzw. „Krwawej niedzieli na Wołyniu”. O godz. 11.00 sprawowana będzie Msza św. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Grudziądzu, a o godz. 12.00 spotkanie przy pomniku (zbieg ulic Rapackiego i Królewskiej) poświęconym ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów Ukraińskich na Polakach.
   
 • Biuro Radia Maryja organizuje wyjazd na pielgrzymkę na Jasną Górę z okazji trzydziestej rocznicy powstania Radia Maryja. Pielgrzymka odbędzie się 10 -11 lipca. Zapisać można się w kancelarii parafialnej lub w biurze Radia Maryja.
   
 • Trwa nabór do Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu. Szczególnie w tym czasie prosimy o gorąca modlitwę w intencji nowych powołań.
   
 • Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej im. G.G. Gorczyckiego ogłasza nabór na rok szkolny 2021/2022. Nauka w Studium odbywa się na dwu kierunkach: organista i kantor. Kandydaci w dniu inauguracji winni przedstawić następujące dokumenty: podanie, opinia księdza proboszcza, świadectwo maturalne (jeśli niema, to ostatnio uzyskane świadectwo szkolne), ewentualny dyplom lub świadectwo szkoły muzycznej, 3 zdjęcia, opłatę rekrutacyjną (100 zł.). Wspomniane dokumenty można też przesyłać na adres studium. Inauguracja roku odbędzie się w sobotę 28 sierpnia 2021 roku o godz. 9.00 w siedzibie Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej (budynek Wyższego Seminarium Duchownego przy placu bł. ks. Stefana Frelichowskiego 1 w Toruniu). Dodatkowe informacje można uzyskać u wicedyrektora SMK ks. Macieja Kępczyńskiego (tel. 602 142 621). Kandydaci mający chęć rozpoczęcia nauki w SMK nie muszą posiadać wykształcenia muzycznego (np. szkoła muzyczna). Oferta Studium Muzyki Kościelnej obejmuje także kształcenie od podstaw.
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, a także kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Placu Bł. Ks. S.W. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie. 
   
 • Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. Do nabycia jest tygodnik Niedziela. Dostępne jest jeszcze czerwcowe wydanie Nowin Parafialnych. A w kruchcie kleryk rozprowadza czasopismo WSD w Toruniu „Sługa”.