Ogłoszenia Parafialne


VI NIEDZIELA WIELKANOCNA
22.05.2022 r.

 • Dzisiejszej niedzieli ostatnia w tym roku procesja wielkanocna odbędzie się podczas Mszy św. o godz. 18.00 (prosimy o nie zastawianie drogi procesyjnej wokół bazyliki). 
   
 • Próby dla dzieci przed uroczystością pierwszokomunijną odbędą się w następujących dniach:  dzieci z grupy sobotniej spotykają się w poniedziałek (23 maja) i we wtorek (24 maja) o godz. 15.50, a dzieci z grupy niedzielnej w środę (25 maja) i w czwartek (26 maja) o godz. 15.50. Spowiedź święta przed uroczystością pierwszokomunijną odbędzie się dla dzieci z grupy sobotniej w piątek (27 maja) o godz. 15.50, a dla dzieci z grupy niedzielnej w sobotę (28 maja) o godz. 15.50.
   
 • Trwa miesiąc maj. Zaplanujmy sobie czas na modlitwę do Matki Bożej. Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice sprawowane są codziennie o godzinie 17.30, a dla dzieci jeszcze tylko w tym tygodniu od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. W czasie tegorocznych nabożeństw majowych o godz. 17.30 modlimy się szczególnie o dar pokoju.
   
 • W łączności z nabożeństwem majowym o godz. 17.30 trwa nowenna przed święceniami prezbiteratu, które w naszej diecezji będą miały miejsce w najbliższą sobotę. Natomiast w czwartek 27 maja rozpoczynamy nowennę, przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. 
   
 • W piątek 27 maja przypada rocznica sakry ks. bpa Józefa Szamockiego a w niedzielę 29 maja rocznica święceń kapłańskich Biskupa Toruńskiego ks. bpa Wiesława Śmigla. Pamiętajmy w modlitwie o naszych księżach biskupach.
   
 • W sobotę 28 maja o godz. 8.30 sprawowana będzie Msza św. zbiorowa za zmarłych. Intencje można składać w biurze parafialnym i w zakrystii. 
   
 • Za tydzień w niedzielę 29 maja obchodzić będziemy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to ostatnia niedziela miesiąca i tradycyjnie po Mszach św. będzie można złożyć ofiary do puszek na rzecz Grudziądzkiego Centrum Caritas.
   
 • W sobotę i niedzielę 28 i 29 maja w czasie Mszy św. o godz. 10.00 uczniowie klas III przystąpią do I Komunii św. Uprzejmie prosimy parafian o wybranie w tych dniach innej godziny Mszy św. Informujemy też, że przed tą uroczystością zarówno w sobotę jak w niedzielę, nie będzie można parkować samochodów na placu przy kościelnym.
   
 • Trwa czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Przypominamy, że kapłani w bazylice spowiadają codziennie 15 min. przed każdą Mszą św. (nie ma spowiedzi w niedzielę przed Mszą św. o godz. 11.30) oraz w środy od 17.30 do 18.00 i w soboty od 17.00 do 18.00. 
   
 • Chcąc uchronić od zapomnienia ciągle mało znane wydarzenia związane ze zniszczeniem naszej świątyni w marcu 1945 roku zwracamy się z prośbą do osób, które były tego świadkami, do ich bliskich, do znających te wydarzenia z opowiadań rodzinnych o kontakt z proboszczem. Najlepiej na adres e-mail: parafia@bazylika-grudziadz.pl lub osobiście. Można też wcześniej spisane świadectwa dostarczyć do biura parafialnego podając dane kontaktowe. Podobnie zresztą jak ewentualne fotografie naszej świątyni z okresu przed wojennego lub po zniszczeniu. Szczególnie wnętrza, wyposażenia.  Serdecznie zapraszamy do współpracy w gromadzeniu i utrwalaniu pozostałych jeszcze skrawków pamięci o tych wydarzeniach. 
 • We wtorek 7 czerwca organizujemy parafialny wyjazd do Pelplina. W programie zwiedzanie z przewodnikiem katedry i muzeum diecezjalnego. Koszt w wysokości 70 zł obejmuje: przejazd, bilety wstępu i przewodnika. Wyjazd 7 czerwca o godz. 9.30, powrót około godz. 16.00. Zapraszamy do udziału. Zapisy w biurze parafialnym.
   
 • Biuro Radia Maryja organizuje wyjazd na XXXI Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 9-10 lipca. Zapisać można się w biurze Radia Maryja. Szczegóły dotyczące wyjazdu znajdziemy na plakacie w gablocie. Znajdują się tam numery telefonów pod którymi można uzyskać informacje dotyczące wyjazdu.
   
 • Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD). Zbiórka będzie miała miejsce na placu przy kościele we wtorek 7 czerwca od godziny 8.00 do 14.30. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadza swoje misje w najbiedniejszych krajach świata, min. Zambii, Kamerunie, Kenii oraz naszym rodakom, którzy pozostali na wschodzie (Ukrainie, Białorusi i Kazachstanie). Zapraszamy do włączenia się w to szlachetne dzieło.
   
 • Dyrekcja Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu ogłasza nabór na rok szkolny 2022/2023. Badania przydatności do nauki odbywać się w dniach: w sobotę 28 maja o godz. 10.00 i środę 22 czerwca o godz. 16.00. Szczegóły znajdziemy na stronie internetowej szkoły: www.psmgrudziadz.edupage.org
   
 • Caritas Polska organizuje ogólnopolską akcję „PACZKA DLA UKRAINY”. Akcja polega na przygotowywaniu paczki żywnościowej, w skład paczki o wadze około 17 kg powinno wchodzić (w nawiasie podana jest sugerowana liczba produktów): Makaron(1), ryż/kasza(2), cukier(1), konserwy/puszki mięsne/pasztet(3), herbata (1), pieczywo chrupkie(2), mleko UHT(2), zupy instant(4), owsianki instant(4), orzechy/bakalie(2), batony energetyczne/owsiane(4), paluszki/ krakersy(2), dania gotowe o długim terminie(2), kaszki dla dzieci(2), słoiczki dla dzieci(4), soczki dla dzieci w opakowaniu plastikowym(2), musy owocowe(2), biszkopty(1), szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci(1), papier toaletowy(1), chusteczki higieniczne (wagon)(1), chusteczki nawilżone(2), podpaski(1), mydło w kostce(2), szczoteczki do zębów(2), pasta do zębów(1), żel pod prysznic (zapach uniwersalny)(1), szampon (unisex)(1), plastry z opatrunkiem do cięcia(2), woda utleniona(2), grzebień/szczotka do włosów(1), żel antybakteryjny(2), świeca(5), zapałki(5), środki przeciwbólowe typu apap/ibuprom(5). 

  Waga zapakowanych towarów nie powinna przekroczyć 18 kg! Nasza parafia przygotowuje trzydzieści takich paczek. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji. Jedną paczkę może przygotować kilka osób, lub rodzin, np. w sąsiedztwie. W zakrystii w ciągu tygodnia można odbierać specjalnie przygotowane kartony. Paczki NIEZAKLEJONE (w celu ostatecznego sprawdzenia zawartości) należy dostarczyć do Grudziądzkiego Centrum Caritas w godzinach otwarcia. Gdyby to było niemożliwe to ewentualnie można zostawić paczkę w naszym kościele przed obrazem św. Antoniego. Paczki sukcesywnie w trybie pilnym będą przekazywane na Ukrainę.
   
 • Wydział Teologiczny UMK w Toruniu w nowym roku akademickim 2022/2023 oferuje studia dzienne na kierunkach: Teologia i Nauki o Rodzinie. Służą one pogłębionej formacji intelektualnej i duchowej. Studia z zakresu Nauk o Rodzinie dają solidne przygotowanie do tego, aby absolwent umiał kompleksowo pomagać współczesnym rodzinom, ale także w świadomy sposób budować swoje relacje. Studia obejmują wiedzę z zakresu pedagogiki, socjologii, socjoterapii, teologii i innych obszarów. Więcej informacji na plakacie na tablicy w kruchcie.
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli
  • Śp. Krystyna Szczutkowska
  • Śp. Irena Szumska
  • Śp. Bolesława Tokarska-Haase

    

V NIEDZIELA WIELKANOCNA
15.05.2022 r.

 • Dzisiejszej niedzieli procesja wielkanocna odbędzie się podczas Mszy św. o godz. 13.00 ,a w przyszłą niedzielę ostatnia procesja wielkanocna w tym roku odbędzie się podczas Mszy św. o godz. 18.00 (prosimy o nie zastawianie drogi procesyjnej wokół bazyliki). 
   
 • Próby dla dzieci przed uroczystością pierwszokomunijną odbędą się w następujących dniach:  dzieci z grupy sobotniej spotykają się w poniedziałek (16 maja) i we wtorek (17 maja) o godz. 15.50, a dzieci z grupy niedzielnej w środę (18 maja) i w czwartek (19 maja)  o godz. 15.50.

  Od kilkunastu lat funkcjonował w naszej parafii Parafialny Klub Seniora „Młodzi duchem”. Niestety czas pandemii spowodował, że spotkania tej wspólnoty nie mogły się odbywać. Chcemy wznowić spotkania i reaktywować klubu seniora w naszej parafii. Zachęcamy wszystkich seniorów do dołączenia do klubu. Spotkania obywają się raz w miesiącu i na pewno są okazją do miłego spędzenia czasu. Zapraszamy na spotkanie 18 maja rocznicę urodzin św. Jana Pawła II po Mszy św. o godz. 8.30 w kawiarence pod plebanią. 
   
 • Kolejne spotkanie Grudziądzkiej Młodzieży Katolickiej odbędzie się w piątek 20 maja o godz. 19.30 w naszej Bazylice. Serdecznie zapraszamy młodzież a szczególnie kandydatów do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.
   
 • Trwa miesiąc maj. Zaplanujmy sobie czas na modlitwę do Matki Bożej. Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice sprawowane są codziennie o godzinie 17.30, a dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. W czasie tegorocznych nabożeństw majowych o godz. 17.30 modlić się będziemy szczególnie o dar pokoju.
   
 • Trwa czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Przypominamy, że kapłani w bazylice spowiadają codziennie 15 min. przed każdą Mszą św. (nie ma spowiedzi w niedzielę przed Mszą św. o godz. 11.30) oraz w środy od 17.30 do 18.00 i w soboty od 17.00 do 18.00. 
   
 • Przypominamy, iż istnieje możliwość zwiedzania wieży bazyliki. W każdą sobotę o godz. 12.00 wolontariusze czekają przed zewnętrznym wejściem na dzwonnicę, od ul. Spichrzowej na chętnych chcących między innymi zobaczyć zabytkowe dzwony.
   
 • Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z Grudziądza zapraszają do udziału w ogólnopolskim czuwaniu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, które odbędzie się 21 maja na Jasnej Górze. Szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu i zapisów są umieszczone na plakacie w gablocie. 
   
 • Biuro Radia Maryja organizuje wyjazd na XXXI Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Pielgrzymka odbędzie się w dniach 9-10 lipca. Zapisać można się w biurze Radia Maryja. Szczegóły dotyczące wyjazdu znajdziemy na plakacie w gablocie. Znajdują się tam numery telefonów pod którymi można uzyskać informacje dotyczące wyjazdu.
   
 • Zapraszamy całą wspólnotę parafialną do udziału w zbiórce zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt RTV i AGD). Zbiórka będzie miała miejsce na placu przy kościele we wtorek 7 czerwca od godziny 8.00 do 14.30. Przychody z akcji pozwolą na wsparcie Polskich Misjonarzy, którzy prowadza swoje misje w najbiedniejszych krajach świata, min. Zambii, Kamerunie, Kenii oraz naszym rodakom, którzy pozostali na wschodzie (Ukrainie, Białorusi i Kazachstanie). Zapraszamy do włączenia się w to szlachetne dzieło.
   
 • Dyrekcja Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Grudziądzu ogłasza nabór na rok szkolny 2022/2023. Badania przydatności do nauki odbywać się w dniach: w sobotę 28 maja o godz. 10.00 i środę 22 czerwca o godz. 16.00. Szczegóły znajdziemy na stronie internetowej szkoły: www.psmgrudziadz.edupage.org
   
 • Caritas Polska organizuje ogólnopolską akcję „PACZKA DLA UKRAINY”. Akcja polega na przygotowywaniu paczki żywnościowej, w skład paczki o wadze około 17 kg powinno wchodzić (w nawiasie podana jest sugerowana liczba produktów): Makaron(1), ryż/kasza(2), cukier(1), konserwy/puszki mięsne/pasztet(3), herbata (1), pieczywo chrupkie(2), mleko UHT(2), zupy instant(4), owsianki instant(4), orzechy/bakalie(2), batony energetyczne/owsiane(4), paluszki/ krakersy(2), dania gotowe o długim terminie(2), kaszki dla dzieci(2), słoiczki dla dzieci(4), soczki dla dzieci w opakowaniu plastikowym(2), musy owocowe(2), biszkopty(1), szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci(1), papier toaletowy(1), chusteczki higieniczne (wagon)(1), chusteczki nawilżone(2), podpaski(1), mydło w kostce(2), szczoteczki do zębów(2), pasta do zębów(1), żel pod prysznic (zapach uniwersalny)(1), szampon (unisex)(1), plastry z opatrunkiem do cięcia(2), woda utleniona(2), grzebień/szczotka do włosów(1), żel antybakteryjny(2), świeca(5), zapałki(5), środki przeciwbólowe typu apap/ibuprom(5). 

  Waga zapakowanych towarów nie powinna przekroczyć 18 kg! Nasza parafia przygotowuje trzydzieści takich paczek. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji. Jedną paczkę może przygotować kilka osób, lub rodzin, np. w sąsiedztwie. W zakrystii w ciągu tygodnia można odbierać specjalnie przygotowane kartony. Paczki NIEZAKLEJONE (w celu ostatecznego sprawdzenia zawartości) należy dostarczyć do Grudziądzkiego Centrum Caritas w godzinach otwarcia. Gdyby to było niemożliwe to ewentualnie można zostawić paczkę w naszym kościele przed obrazem św. Antoniego. Paczki sukcesywnie w trybie pilnym będą przekazywane na Ukrainę.
   
 • Wydział Teologiczny UMK w Toruniu w nowym roku akademickim 2022/2023 oferuje studia dzienne na kierunkach: Teologia i Nauki o Rodzinie. Służą one pogłębionej formacji intelektualnej i duchowej. Studia z zakresu Nauk o Rodzinie dają solidne przygotowanie do tego, aby absolwent umiał kompleksowo pomagać współczesnym rodzinom, ale także w świadomy sposób budować swoje relacje. Studia obejmują wiedzę z zakresu pedagogiki, socjologii, socjoterapii, teologii i innych obszarów. Więcej informacji na plakacie na tablicy w kruchcie.
   
 • Diecezjalny Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy zaprasza małżeństwa pragnące podjąć się rodzicielstwa adopcyjnego, a także rodziny adopcyjne i naturalne potrzebujące pomocy psychologiczno-pedagogicznej, jak również kobiety w ciąży potrzebujące wsparcia, do zgłaszania się do Diecezjalnego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Toruniu, które mieści się w Centrum Dialogu przy Pl. Bł. ks. Frelichowskiego 1. Dane kontaktowe można znaleźć na plakacie w kruchcie.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi

   

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
8.05.2022 r.

 • W myśl przepisu prawa kanonicznego (kan. 1043 KPK) podaje się do publicznej wiadomości, że akolita Paweł Miotk i akolita Sebastian Żyła, tutejsi parafianie dnia , 14 maja we Wrocławiu i dnia 11 czerwca w Toruniu 2022 roku mają otrzymać święcenia diakonatu. Gdyby ktoś wiedział o jakiejkolwiek przeszkodzie sprzeciwiającej się udzieleniu tym kandydatom święceń, zobowiązany jest w sumieniu powiadomić o tym miejscowego duszpasterza. Wszystkim wiernym poleca się, aby gorąco modlili się za mających przyjąć święcenia oraz o to, aby Pan Bóg wzbudził wśród młodzieży liczne i dobre powołania kapłańskie.
   
 • Przeżywamy dziś czwartą niedzielę wielkanocną zwaną niedzielą Dobrego Pasterza. Modlimy się w tym dniu o powołania kapłańskie, misyjne i zakonne zwłaszcza z naszej wspólnoty parafialnej. Rozpoczyna się tydzień modlitw o powołania kapłańskie. Pamiętajmy o tej intencji w naszych modlitwach.
   
 • Dzisiejszej niedzieli procesja wielkanocna odbędzie się podczas Mszy św. o godz. 11.30 ,a w przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 13.00 (prosimy o nie zastawianie drogi procesyjnej wokół bazyliki). 
   
 • Dzisiaj w czasie Mszy św. o godz. 10.00 kazanie wygłosi werbista o. Stanisław Lewandowski, a po zakończeniu Mszy św. będzie można wysłuchać krótkiego koncertu organowego w wykonaniu o. Stanisława. Również po zakończeniu Mszy św. o godz. 10.00 odbędzie się w salce parafialnej spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Po Mszy o godz. 11.30 zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej. Natomiast po Mszy św. o godz. 13.00 kolejna katecheza dla kandydatów do bierzmowania. Również dziś zapraszamy o godz. 20.00 do Bazyliki na Apel Maryjny przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.
   
 • Rozpoczynają się próby dla dzieci przed uroczystością pierwszokomunijną. Dzieci z grupy sobotniej spotykają się w poniedziałek 9 maja o godz. 15.50, a dzieci z grupy niedzielnej we wtorek 10 maja o godz. 15.50.
   
 • W poniedziałek 9 maja przeżywać będziemy, przełożoną z niedzieli 8 maja,  uroczystość św. Stanisława Biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Tego dnia o godz. 17.00 III Zakon św. Franciszka zaprasza do wspólnej modlitwy za wstawiennictwem bł. Anieli Salawy.
   
 • W piątek 13 maja mija 105 rocznica objawień Maryjnych w Fatimie. W związku z tym tego dnia zapraszamy na pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie. Po Mszy o godz. 18.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwa różańcowa. W tym dniu nie będzie nabożeństwa majowego o 17.30. Nabożeństwo to będzie połączone z nabożeństwem fatimskim po Mszy św. Maryja w Fatimie kierowała do wszystkich prośbę o odmawianie różańca i o czynienie pokuty. Niech kolejna rocznica objawień Maryjnych w Fatimie, w obecnej sytuacji ogromnego niepokoju w jakiej znalazł się cały świat i nasza ojczyzna, z powodu wojny na Ukrainie, będzie dla nas szczególnie wyjątkowym zaproszeniem do odpowiedzenia na prośbę Maryi. Odmawiajmy różaniec, czyńmy pokutę i ofiarujmy nasze małe umartwienia Panu Bogu w intencji nawrócenia grzeszników.
   
 • Trwa miesiąc maj. Zaplanujmy sobie czas na modlitwę do Matki Bożej. Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice sprawowane są codziennie o godzinie 17.30, a dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. W czasie tegorocznych nabożeństw majowych o godz. 17.30 modlić się będziemy szczególnie o dar pokoju.
   
 • W środę 11 maja po Mszy św. wieczornej spotkanie parafialnego zespołu charytatywnego im. sw. O. Pio.
   
 • W czwartek 12 maja o godz. 11.00 sprawowana będzie w Bazylice Msza św. z okazji święta patronalnego straży pożarnej. Serdecznie zapraszamy na wspólna modlitwę wraz ze strażakami z naszego powiatu.
   
 • Przypominamy, iż istnieje możliwość zwiedzania wieży bazyliki w każdą sobotę o godz. 12.00. 
   
 • Trwa czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Przypominamy, że kapłani w bazylice spowiadają codziennie 15 min. przed każdą Mszą św. (nie ma spowiedzi w niedzielę przed Mszą św. o godz. 11.30) oraz w środy od 17.30 do 18.00 i w soboty od 17.00 do 18.00. 
   
 • Zarząd Akcji Katolickiej Diecezji Toruńskiej zaprasza w sobotę 14 maja na konferencję "Wiara i czyn w chrześcijańskim kształtowaniu patriotyzmu", która odbędzie się w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu, przy Placu ks. Frelichowskiego 1. Szczegóły dotyczące konferencji znajdziemy na stronie internetowej diecezji: diecezja-torun.pl
   
 • Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z Grudziądza zapraszają do udziału w ogólnopolskim czuwaniu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, które odbędzie się 21 maja na Jasnej Górze. Szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu i zapisów są umieszczone na plakacie w gablocie. 
   
 • Caritas Polska organizuje ogólnopolską akcję „PACZKA DLA UKRAINY”. Akcja polega na przygotowywaniu paczki żywnościowej, w skład paczki o wadze około 17 kg powinno wchodzić (w nawiasie podana jest sugerowana liczba produktów): Makaron(1), ryż/kasza(2), cukier(1), konserwy/puszki mięsne/pasztet(3), herbata (1), pieczywo chrupkie(2), mleko UHT(2), zupy instant(4), owsianki instant(4), orzechy/bakalie(2), batony energetyczne/owsiane(4), paluszki/ krakersy(2), dania gotowe o długim terminie(2), kaszki dla dzieci(2), słoiczki dla dzieci(4), soczki dla dzieci w opakowaniu plastikowym(2), musy owocowe(2), biszkopty(1), szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci(1), papier toaletowy(1), chusteczki higieniczne (wagon)(1), chusteczki nawilżone(2), podpaski(1), mydło w kostce(2), szczoteczki do zębów(2), pasta do zębów(1), żel pod prysznic (zapach uniwersalny)(1), szampon (unisex)(1), plastry z opatrunkiem do cięcia(2), woda utleniona(2), grzebień/szczotka do włosów(1), żel antybakteryjny(2), świeca(5), zapałki(5), środki przeciwbólowe typu apap/ibuprom(5). 

  Waga zapakowanych towarów nie powinna przekroczyć 18 kg! Nasza parafia przygotowuje trzydzieści takich paczek. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji. Jedną paczkę może przygotować kilka osób, lub rodzin, np. w sąsiedztwie. W zakrystii w ciągu tygodnia można odbierać specjalnie przygotowane kartony. Paczki NIEZAKLEJONE (w celu ostatecznego sprawdzenia zawartości) należy dostarczyć do Grudziądzkiego Centrum Caritas w godzinach otwarcia. Gdyby to było niemożliwe to ewentualnie można zostawić paczkę w naszym kościele przed obrazem św. Antoniego. Paczki sukcesywnie w trybie pilnym będą przekazywane na Ukrainę.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi. Dostępne jest jeszcze najnowsze wydanie Nowin Parafialnych.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Wanda Witt
  • Śp. Czesława Czarnecka
  • Śp. Izabela Kirejewska
  • Śp. Mieczysław Gola
  • Śp. Tadeusz Kohls
  • Śp. Jerzy Lubiński

    

III NIEDZIELA WIELKANOCNA
1.05.2022 r.

 • W myśl przepisu prawa kanonicznego (kan. 1043 KPK) podaje się do publicznej wiadomości, że akolita Paweł Miotk i akolita Sebastian Żyła, tutejsi parafianie dnia , 14 maja we Wrocławiu i dnia 11 czerwca w Toruniu mają otrzymać święcenia diakonatu. Gdyby ktoś wiedział o jakiejkolwiek przeszkodzie sprzeciwiającej się udzieleniu tym kandydatom święceń, zobowiązany jest w sumieniu powiadomić o tym miejscowego duszpasterza. Wszystkim wiernym poleca się, aby gorąco modlili się za mających przyjąć święcenia oraz o to, aby Pan Bóg wzbudził wśród młodzieży liczne i dobre powołania kapłańskie.
   
 • Dzisiejszej niedzieli procesja wielkanocna odbędzie się podczas Mszy św. o godz. 10.00 ,a w przyszłą niedzielę podczas Mszy św. o godz. 11.30 (prosimy o nie zastawianie drogi procesyjnej wokół bazyliki). 
   
 • Kolekta dzisiejsza przeznaczona jest na potrzeby inwestycyjne parafii. Bóg zapłać za ofiary.
   
 • Obchodzimy dziś III Niedzielę Wielkanocną jako Niedzielę Biblijną, rozpoczynającą Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Jest to również Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. Zachęcamy do modlitwy Pismem Świętym i do czytania Pisma Świętego. Każdy z nas po zakończeniu Mszy św. może zabrać ze sobą kartkę z adresem fragmentu Biblijnego. Kartki są przygotowane w koszyczku wystawionym w kruchcie. Po powrocie do domu otwórzmy rodzinnie Pismo Święte i każdy w najgłębszym skupieniu i powadze niech odczyta otrzymany tekst. Zachęcamy do modlitwy Pismem Świętym i do czytania Pisma Świętego. Koszyk z adresami biblijnymi będzie wyłożony w kruchcie przez cały tydzień. Przypominamy też, że w każdym informatorze znajdziemy adresy biblijne na daną niedziele właśnie po to, by po powrocie do domu otworzyć Pismo Święte, w niedzielę, czy w tygodniu i raz jeszcze przeczytać i rozważyć Słowo Boże jakim karmimy się w Dzień Pański.
   
 • Dziś o godz. 17.00 odbędzie się spotkanie formacyjne dla róż różańcowych i wymiana tajemnic. Pół godziny przed spotkaniem Żywego Różańca, na spotkanie do kawiarenki pod plebanią zapraszamy różę św. Jana Pawła II. 
   
 • Rozpoczyna się miesiąc maj. Zaplanujmy sobie czas na modlitwę do Matki Bożej. Nabożeństwa majowe w naszej Bazylice sprawowane są codziennie o godzinie 17.30, a dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 16.30. W czasie tegorocznych nabożeństw majowych o godz. 17.30 modlić się będziemy szczególnie o dar pokoju.
   
 • W poniedziałek 3 maja, obchodzimy uroczystość NMP Królowej Polski. Msze św. w Bazylice sprawowane będą według porządku niedzielnego o godz. 10.00 sprawowana będzie Msza św. w intencji Ojczyzny.
   
 • W środę po Mszy św. wieczornej spotkanie Bractwa Św. Józefa.
   
 • W pierwszy czwartek miesiąca 5 maja Godzina Święta od godz. 17.00 i okazja do spowiedzi dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.
   
 • W pierwszy piątek miesiąca 6 maja okazja do spowiedzi od 15.30. O godz. 16.30 nabożeństwo majowe i obrzęd Komunii Świętej. Ksiądz proboszcz odwiedzi w tym dniu chorych z posługą sakramentalną w godzinach przedpołudniowych.
   
 • W sobotę 7 maja o godz. 8.30 Msza św. z aktem zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, a po niej nabożeństwo pierwszosobotnie. Ks. Marcin i ks. Artur odwiedzą w tym dniu chorych z posługą sakramentalną w godzinach przedpołudniowych. Tego dnia podczas Mszy św. o godz. 18.00 zaśpiewa nasz parafialny chór Kolegiata, a po Mszy św. odbędzie się koncert w wykonaniu chóru z okazji 15 – lecia jego istnienia. W programie koncertu muzyka sakralna różnych epok. Serdecznie zapraszamy.
   
 • Zapraszamy na kolejny Męski Różaniec w Grudziądzu, jak co miesiąc w pierwszą sobotę miesiąca, 7 maja.  W tym miesiącu rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.00 w kościele Ducha Świętego. Następnie o godz. 12.00 przy pomniku rotmistrza Pileckiego odmówiony zostanie różaniec w intencji wynagradzającej za zniewagi wobec Niepokalanego Serca NMP oraz w intencji pokoju w Ojczyźnie i na świecie.
   
 • Od soboty 7 maja wznawiamy możliwość zwiedzania wieży bazyliki w każdą sobotę o godz. 12.00. 
   
 • W niedzielę 8 maja w czasie Mszy św. o godz. 10.00 kazanie wygłosi werbista o. Stanisław Lewandowski, a po zakończeniu Mszy św. będzie można wysłuchać krótkiego koncertu organowego w wykonaniu o. Stanisława. Również po zakończeniu Mszy św. o godz. 10.00 odbędzie się w salce parafialnej spotkanie parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Po Mszy o godz. 11.30 zapraszamy na spotkanie rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia I Komunii Świętej. Natomiast po Mszy św. o godz. 13.00 kolejna katecheza dla kandydatów do bierzmowania. Tego dnia zapraszamy o godz. 20.00 do Bazyliki na Apel Maryjny przed obrazem Matki Bożej Łaskawej.
   
 • Trwa czas spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej. Przypominamy, że kapłani w bazylice spowiadają codziennie 15 min. przed każdą Mszą św. (nie ma spowiedzi w niedzielę przed Mszą św. o godz. 11.30) oraz w środy od 17.30 do 18.00 i w soboty od 17.00 do 18.00. 
   
 • Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym z Grudziądza zapraszają do udziału w ogólnopolskim czuwaniu Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, które odbędzie się 21 maja na Jasnej Górze. Szczegółowe informacje dotyczące wyjazdu i zapisów są umieszczone na plakacie w gablocie. 
   
 • Caritas Polska organizuje ogólnopolską akcję „PACZKA DLA UKRAINY”. Akcja polega na przygotowywaniu paczki żywnościowej, w skład paczki o wadze około 17 kg powinno wchodzić (w nawiasie podana jest sugerowana liczba produktów): Makaron(1), ryż/kasza(2), cukier(1), konserwy/puszki mięsne/pasztet(3), herbata (1), pieczywo chrupkie(2), mleko UHT(2), zupy instant(4), owsianki instant(4), orzechy/bakalie(2), batony energetyczne/owsiane(4), paluszki/ krakersy(2), dania gotowe o długim terminie(2), kaszki dla dzieci(2), słoiczki dla dzieci(4), soczki dla dzieci w opakowaniu plastikowym(2), musy owocowe(2), biszkopty(1), szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci(1), papier toaletowy(1), chusteczki higieniczne (wagon)(1), chusteczki nawilżone(2), podpaski(1), mydło w kostce(2), szczoteczki do zębów(2), pasta do zębów(1), żel pod prysznic (zapach uniwersalny)(1), szampon (unisex)(1), plastry z opatrunkiem do cięcia(2), woda utleniona(2), grzebień/szczotka do włosów(1), żel antybakteryjny(2), świeca(5), zapałki(5), środki przeciwbólowe typu apap/ibuprom(5). 

  Waga zapakowanych towarów nie powinna przekroczyć 18 kg! Nasza parafia przygotowuje trzydzieści takich paczek. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej akcji. Jedną paczkę może przygotować kilka osób, lub rodzin, np. w sąsiedztwie. W zakrystii w ciągu tygodnia można odbierać specjalnie przygotowane kartony. Paczki NIEZAKLEJONE (w celu ostatecznego sprawdzenia zawartości) należy dostarczyć do Grudziądzkiego Centrum Caritas w godzinach otwarcia. Gdyby to było niemożliwe to ewentualnie można zostawić paczkę w naszym kościele przed obrazem św. Antoniego. Paczki sukcesywnie w trybie pilnym będą przekazywane na Ukrainę.
   
 • Do nabycia jest tygodnik Niedziela i Misyjne Drogi. Do nabycia jest najnowsze wydanie Nowin Parafialnych.
   
 • W minionym tygodniu do wieczności odeszli:
  • Śp. Zofia Tuptanowska
  • Śp. Zenona Musolf
  • Śp. Andrzej Sułkowski