Ocalić od zapomnienia...


Parafia / 13 maj 2020
Jubileusz setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, który przypada 18 maja 2020 roku, budzi w nas nowo wspomnienia związane z jego niezwykłą osobą. Długi i niezwykle dynamiczny pontyfikat Papieża z Polski zaowocował szczególnym poczuciem bliskości Polaków, Kościoła w Polsce ze Stolicą Św. Piotra i personalnie wielu z nas z Papieżem.


         Także Grudziądzan, co znalazło swój wyraz chociażby przyjętym w przez Jana Pawła II Honorowym Obywatelstwie naszego miasta. Pamiętamy też, że to Jan Paweł II pobłogosławił korony na obraz Matki Bożej Łaskawej - Opiekunki Grudziądza, co zostało uwiecznione w obrazie ołtarza Matki Bożej Fatimskiej i św. Jana Pawła II w naszej Bazylice. Ks. Infułat Tadeusz Nowicki, ówczesny proboszcz i kustosz wspomina, że kiedy owego 9 marca 2002 roku Papież błogosławił korony, położył na nich swoje ręce i kilkakrotnie powtórzył „ Dla Grudziądza, dla Grudziądza……..”. Od tego momentu przed obrazem Matki Bożej Łaskawej w Grudziądzkiej Farze polecamy Panu Bogu wszystkie sprawy nie tylko parafii, nie tylko czcicieli Matki Bożej ale i całego Miasta. Ksiądz Infułat zapamiętał to spotkanie i ten historyczny moment jako wskazanie przez Papieża, iż Maryja w znaku tego obrazu ma stać się dla nas, mieszkańców Grudziądza szczególną opiekunką. Tak też ją nazywamy - Opiekunką Grudziądza.
 

          Blisko trzy dekady bardzo otwartego na spotkania z wiernymi pontyfikatu Jana Pawła II sprawiły, że wielu z nas pielgrzymowało do Rzymu na spotkanie z Papieżem, wędrowało jego śladami gdy pielgrzymował po Polsce, a może i po innych krajach. Dla ogromnej rzeszy były to wyjątkowe spotkania, wyjątkowe, niepowtarzalne dni, które trzeba ocalić od zapomnienia. Tak jak ta chwila błogosławieństwa koron na wizerunek Matki Bożej Łaskawej. Dlatego zapraszam wszystkich parafian i Grudziądzan do „odkurzenia” tych wspomnień, ocalenia, utrwalenia i podzielenia się nimi. Od maja chcemy na łamach naszego parafialnego miesięcznika „ NOWINY PARAFIALNE” publikować wspomnienia ze spotkań z Janem Pawłem II. Czy to w Rzymie, czy w Polsce, w czasie audiencji indywidualnych, generalnych czy na placach celebry. Bardzo proszę o przesyłanie przelanych na papier takich wspomnień na adres redakcji „ NOWIN PARAFIALNYCH” ul. Kościelna 1, lub dostarczając bezpośrednio do kancelarii parafialnej albo zakrystii. Najlepiej jednak drogą elektroniczna na adres parafii ( parafia@bazylika-grudziadz.pl ). Mile widziane fotografie z tych spotkań. Przekazanie wspomnień i fotografii jest jednoznaczne ze zgodą na ich opublikowanie w miesięczniku parafii i na stornie internetowej parafii. Tekst nie powinien przekraczać 40 wierszy czcionką 11 maszynopisu lub jednej strony formatu A4 rękopisu. Koniecznie powinien być podpisany imieniem i nazwiskiem oraz adresem dla wiadomości redakcji. Byśmy mogli przesłać egzemplarz autorowi. Jeśli autor nie będzie sobie życzył publikowania imienia i nazwiska na łamach miesięcznika może to zastrzec, a wówczas w druku będą umieszczone inicjały lub pseudonim.  W przypadku zbyt długich tekstów redakcja zastrzega sobie prawo do skracania wypowiedzi.
 

          Byliśmy świadkami i uczestnikami niesamowitej historii, która dotykała każdego z nas. To nie może być zapomniane. Obok wielkiego dorobku nauczania Papieża z Polski, jest wiele chwil osobistego, choć niekiedy z oddali spotkania Jana Pawła II. Spotkania, które zapadło w pamięć, niekiedy coś odmieniło, rozjaśniło. Pamiętajmy o tym. Ocalmy te chwile od zapomnienia.
 

Serdecznie zapraszam do przesyłania wspomnień i fotografii.
Ks. Dariusz Kunicki