Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!


Parafia / 20 grudzień 2018
Po kliknięciu w artykuł można przeczytać apel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.
 
 
Moi drodzy,
zaczął się okres jesienno-zimowy, w naszych domach i mieszkaniach wzrasta ryzyko powstania pożarów oraz zatruć tlenkiem węgla. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych.
 
Ze statystyk Państwowej Straży Poźarnej wynika, że w tym okresie wzrasta w Polsce liczba tragicznych pożarów oraz śmiertelnych zatruć tlenkiem węgla.
 
Ten trujący gaz, zwany potocznie czadem nie jest wyczuwalny przez ludzkie zmysły, dlatego czadu NIE POCZUJEMY, NIE ZOBACZYMY I NIE USŁYSZYMY!
 
Bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. Jeśli poczujecie takie objawy, jak najszybciej przewietrzcie pomieszczenie i wezwijcie pomoc!
 
Proszę pamiętajcie o:
- obowiązku okresowego dokonywania przeglądów i czyszczenia przewodów kominowych oraz sprawdzania instalacji wentylacyjnej,
- nie zaklejaniu i nie zasłanianiu kratek wentylacyjnych oraz otworów nawiewnych w oknach.
 
Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Urządzenia te poprzez wykrycie dymu lub tlenku węgla, zaalarmują nas o niebezpieczeństwie, a tym samym mogą uratować życie i zdrowie.
 
Pamiętajmy o tym, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest głównie w naszych rękach!